Holland vender alligevel tilbage til Eurovision efter boykot
Ny tv-station overtager Hollands Eurovision-deltagelse, da Avrotros har boykottet grandprixet grundet Israel.
Holland vil alligevel deltage i næste års internationale melodigrandprix.Det skyldes, at tv-stationen NPO nu vil stå for Hollands deltagelse i Eurovision.
Det har hidtil været det hollandske medie Avrotros, som har stået for landets deltagelse.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Avrotros meddelte i august, at mediet også ville boykotte næste års Eurovision på grund af den humanitære situation i Gaza efter Israels gengældelse for den militante gruppe Hamas' angreb i Israel i oktober 2023 og på grund af løbende restriktioner på pressefriheden.
Ifølge Avrotros kan grandprixet ikke længere betragtes som en neutral begivenhed, da "et deltagende land stadig er involveret i en omfattende militær konflikt".
I september meddelte det irske public service-medie RTÉ, at de også trak sig.
Slovenien, Spanien og Island boykottede ligesom Holland og Irland årets Eurovision, som blev afholdt i Østrigs hovedstad, Wien.
Eurovision-arrangøren, European Broadcasting Union (EBU), har tidligere meldt ud, at Israels public service-station KAN overholder reglerne for deltagelse og tilføjet, at grandprixet er en konkurrence mellem public service-udbydere, ikke regeringer.
NPO mener ifølge nyhedsbureauet Reuters, at EBU har "taget væsentlige skridt med hensyn til reglerne" i Eurovision.
NPO erkender ifølge nyhedsbureauet, at konkurrencen "fremkalder blandede følelser i Holland", og at de "udtrykkeligt har bedt EBU om igen at gøre konkurrencens samlende karakter til en vigtig del af begivenheden".
EBU varslede i august flere ændringer i næste internationale melodigrandprix, som afholdes i den bulgarske badeby Burgas i maj.
Fremover vil en vindende tv-station "automatisk være uegnet til at være vært for konkurrencen, hvis en væbnet konflikt, en følsom geopolitisk situation eller enhver anden situation væsentligt påvirker sikkerheden, trygheden eller stabiliteten i det pågældende land".
EBU vil derfor udpege en alternativ værts-tv-station. Ændringerne gav ikke Avrotros tilstrækkelig tillid til, at grandprixets "uafhængige og neutrale karakter er blevet genoprettet".
Grandprixet er i sin nuværende form ikke forenelig med mediets tre værdier: troværdighed, uafhængighed og medmenneskelighed, lød det fra Avrotros.
Holland var sammen med Tyskland, Frankrig, Italien, Luxembourg, Belgien og Schweiz med til at skabe Eurovision i 1956, da landene gik sammen om at lave en international musikkonkurrence.
Danmark debuterede i grandprixet året efter.
RITZAU
