EU's udenrigschef: Lukning af Hormuzstrædet er ekstremt farligt
EU's udenrigschef, Kaja Kallas, advarer Iran mod at lukke for skibstrafikken i Hormuzstrædet.
Hvis Iran lukker Hormuzstrædet, kan det blive "ekstremt farligt", og det ville "ikke være godt for nogen".Det siger EU's udenrigschef, Kaja Kallas, forud for et udenrigsministermøde i Bruxelles mandag.
Hormuzstrædet mellem Den Persiske Bugt og Omanbugten er et af de mest trafikerede stræder i verden og et vigtigt handelsmæssigt knudepunkt.
Udenrigsministrene skal derudover diskutere situationen i Gaza, og hvorvidt Israel overholder sin del af landets associeringsaftale med EU.
Til det formål har Kallas igangsat en undersøgelse, som nu ligger klar, og som EU-medlemslandene har fået forelagt.
Udenrigschefen siger derudover, at Israel har sendt egne svar til overholdelsen af aftalen.
Dem har EU-medlemslandene også fået tilsendt, oplyser Kaja Kallas.
EU's associeringsaftale med Israel er en handelsaftale. Ministrene skal tage stilling til, om Israel overholder artikel to af aftalen, som omhandler, at begge parter skal overholde menneskerettigheder.
Undersøgelsen blev igangsat, efter at der kom beretninger om hungersnød i Gaza, som følge af at Israel blokerede for, at nødhjælp kunne komme ind i Gaza.
Kallas skrev søndag på det sociale medie X om konflikten mellem Iran og Israel, at alle parter burde vende tilbage til forhandlingsbordet for at undgå yderligere eskalering.
Hun understregede samtidig, at Iran ikke skal have lov til at udvikle atomvåben, eftersom det ville være en trussel mod international sikkerhed.
Ud over Mellemøsten skal udenrigsministrene diskutere både Ukraine og Kina.
- Imens alle øjne er rettet imod Iran og Mellemøsten, dør mennesker i Kyiv, fordi Rusland bliver ved med at bombe Ukraine hver eneste dag. Vi bliver nødt til at bibeholde presset på Rusland, siger Kaja Kallas.
Ifølge Kaja Kallas presser hun derfor på for en 18. sanktionspakke mod Rusland.
- Jeg kan med glæde fortælle jer, at 80 procent af ammunitionsinitiativet allerede er opnået, siger Kaja Kallas.
Men der skal mere militærstøtte til, mener hun.
/ritzau/