Atomvagthund forventer store skader på iransk atomanlæg

23. JUN 2025 • 11:45UDLAND

Mandag meldes der om nye angreb mod anlægget Fordow, hvor der ifølge vagthund allerede må ventes store skader.

Der må forventes at være meget markante skader på uranberigelsesanlægget Fordow i Iran efter et amerikansk angreb i weekenden.

Det skyldes, at centrifugerne i Fordow er meget vibrationsfølsomme.

Det siger direktøren for Det Internationale Atomagentur, Rafael Grossi, ved et hasteindkaldt bestyrelsesmøde i organisationen, der ofte kaldes FN's atomvagthund.

- Med tanke på den sprængladning, der blev anvendt, og centrifugernes ekstremt vibrationsfølsomme natur må det forventes, at der er sket meget markante skader, siger han.

Grossi siger dog også, at ingen på nuværende tidspunkt kan sige, hvor omfattende skaderne er under jorden på Fordow-anlægget.

Samtidig med at Grossi udtaler sig, er der mandag meldinger om, at Israel ligesom USA har slået til mod anlægget. Det oplyser en lokal embedsmand ifølge det iranske nyhedsbureau Tasnim.

Israelske medier skriver dog med henvisning til en anonym embedsmand, at det ikke er anlægget i sig selv, men en adgangsvej, der mandag har været under angreb.

Fordow-anlægget er bygget ind i et bjerg og befinder sig op til 100 meter under jorden.

Der har efter et amerikansk angreb på tre iranske atomanlæg i weekenden rettet sig opmærksomhed mod, i hvor høj grad USA er lykkedes med at ødelægge anlæggene.

USA's præsident, Donald Trump, har hævdet, at atomprogrammet er blevet helt ødelagt. Eksperter siger dog ifølge Reuters, at der er uvished om blandt andet Fordow-anlæggets præcise tilstand.

Kommercielle satellitbilleder peger ifølge Reuters på omfattende skader.

USA har sagt, at der under angrebet på Iran blev anvendt 14 såkaldte bunker buster-bomber, over 125 militærfly og over to dusin Tomahawk-missiler.

De såkaldte bunker buster-bomber er lavet til at trænge dybt ned under jordens overflade.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT