Asiatiske kæmper varsler fælles svar på Trumps told

31. MAR 2025 • 17:33UDLAND

Onsdag er ifølge Trump "befrielsesdag", hvor han vil præsentere sine nye toldsatser på varer fra andre lande.

Kina, Japan og Sydkorea vil komme med et fælles svar på forhøjede toldsatser fra USA.

Det meddeler de tre lande mandag ifølge en konto på det sociale medie Weibo, der er knyttet til den statslige kinesiske tv-station CCTV.

Meldingen kommer, efter at de tre lande søndag holdt deres første økonomiske dialog i fem år.

Formålet med søndagens møde er at fremme den regionale handel, mens de asiatiske eksportgiganter forbereder sig på de forhøjede amerikanske toldsatser, som USA's præsident, Donald Trump, har varslet.

Alle tre asiatiske lande er enige om at øge samarbejdet og dialogen om eksport, står der i opslaget fra CCTV.

Japan og Sydkorea ønsker at importere råmaterialer til halvledere fra Kina.

Kina er også interesseret i at købe chipprodukter fra Japan og Sydkorea, fremgår det.

De tre landes handelsministre er desuden blevet enige om at "arbejde tæt sammen om omfattende forhandlinger på højt niveau" om en frihandelsaftale mellem landene.

Det fremgår af en udtalelse efter søndagens møde.

Onsdag er det ventet, at præsident Trump vil meddele, præcis hvilke toldsatser han vil indføre på varer fra andre lande.

Trump betegner det som USA's "befrielsesdag", selv om de fleste økonomer mener, at en toldkrig kun vil skade USA's økonomi.

Den store usikkerhed har i de seneste uger endt det amerikanske aktiemarked markant ned.

De store fald blev kun forstærket af, at Trump i løbet af weekenden sagde, at hans told vil ramme "alle lande".

Både Kina, Japan og Sydkorea er vigtige handelspartnere for USA.

Kina og Canada er blandt de lande, der allerede har varslet et modsvar på Trumps forhøjede toldsatser. EU har meddelt, at europæiske tiltag vil træde i kraft i midten af april.

/ritzau/Reuters

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT