160.000 demonstrerer i Berlin mod samarbejde mellem CDU og AfD
Et konservativt forslag om at afvise asylansøgere ved grænsen har mødt kritik. Søndag er tusindvis på gaden.
Omkring 160.000 personer deltager søndag i en demonstration i det centrale Berlin mod en politisk højredrejning.Det siger en talsperson fra tysk politi til nyhedsbureauet AFP.
Arrangørerne af demonstrationen mener, at 200.000 personer er dukket op til arrangementet.
Ifølge AFP og den tyske avis Welt fandt demonstrationen sted foran det tyske parlament, Forbundsdagen, og foran det konservative parti CDU's hovedkvarter i Berlin.
Der blev blandt andet råbt "Skam dig CDU". Andre demonstranter anklagede CDU og parties leder, Friedrich Merz, for at have indgået en "pagt med djævelen".
- Vi vil lave så meget larm som muligt for at opfordre de såkaldte "demokratiske partier" til at beskytte vores demokrati, siger demonstranten Anna Schwarz til AFP.
Ifølge avisen Welt demonstrerede de fremmødte mod et samarbejde mellem CDU og det højreorienterede parti Alternative für Deutschland (AfD).
I onsdags blev et konservativt forslag om at afvise asylansøgere ved grænsen stemt igennem Tysklands forbundsdag med støtte fra AfD.
Forslaget var et såkaldt beslutningsforslag og er ikke bindende.
Alligevel mødte forslaget kritik fra flere, heriblandt forbundskansler Olaf Scholz. Han mente, at det var en "utilgivelig fejltagelse" at tage imod støtten fra AfD.
Inden forslaget blev stemt igennem opfordrede han på det kraftigste til, at CDU ikke tog imod støtte fra dem, "der bekæmper vores demokrati, foragter vores forenede Europa og har forgiftet stemningen i vores land i flere år".
Også Tysklands tidligere forbundskansler Angela Merkel kritiserede sit gamle parti CDU for samarbejdet med AfD.
De store partier i Tyskland har længe afvist at samarbejde med AfD.
Søndagens demonstration finder sted tre uger før valget i Tyskland 23. februar.
/ritzau/