Tidligt kollaps koster Astralis sjælden finaledeltagelse
Counter-Strike-holdet Astralis dummede sig tidligt, og det kostede en potentiel finale i stor turnering.
Det blev ikke til den første finale af en vis størrelse siden sommeren 2022 for det danske Counter-Strike-hold Astralis, da holdet lørdag tabte 1-2 til Mouz. Det skete i semifinalen ved PGL Cluj-Napoca i Rumænien.Et stort dansk kollaps på første map blev i sidste ende afgørende for, at Astralis ikke får mulighed for at sætte trumf på en uge, der har givet antydning af et hold på vej tilbage på rette kurs.
Det tyskejede hold har dansk træner i skikkelse af Dennis "sycrone" Nielsen. Hans assistent er Astralis-legenden Andreas "Xyp9x" Højsleth, der som spiller var med til at vinde fire majorturneringer og adskillige andre af de største turneringer med holdet.
Et veloplagt Astralis-hold bragte sig foran 4-1 og spillede med høj kvalitet. Med sejr i pistolrunden efter pauseføring på 8-4 trak Astralis fra, og ved 12-4 skulle holdet bare lige have den sidste runde for at vinde sit eget map-valg, Inferno.
I stedet for at afgøre det endte holdet i et stort kollaps. Flere gode situationer blev forspildt, og efter otte tabte runder i træk skulle Astralis pludselig ud i overtid.
Her kom Astralis foran 14-13, men kun for at tabe føringen på gulvet igen og tabe 14-16.
Især Martin "stavn" Lund var langt fra sit vanlige niveau, men både han og holdkammeraterne svarede flot igen på opgørets andet map.
Trods 4-0-føring på Mouzs map-valg, Nuke, kom Astralis kun til pause med 6-6. Men i anden halvleg spillede holdet fremragende.
Fra 6-7 accelererede Astralis front med 12-7 og skulle nu blot undgå endnu et kollaps for at tvinge kampen ud på et tredje og afgørende map. Det lykkedes med sejr på 13-8.
Det hele skulle afgøres på Ancient, hvor danskerne hurtigt bragte sig foran 5-2, men kun for at se Mouz overtage kampen fuldstændig og gå til pause foran 7-5.
Danskerne kom aldrig tilbage i semifinalen. Mouz trykkede yderligere på speederen, skød danskerne ud af serveren og bookede en plads i finalen.
Der er små ni millioner kroner i præmiepuljen i turneringen.
/ritzau/