Tauson brokker sig over banen efter exit til russer

13. MAJ 2025 • 07:55SPORT

Grusbanen i Rom får hård kritik af Clara Tauson, som endnu en gang har tabt en kamp til 18-årig russer.

Den danske tennisstjerne Clara Tauson tabte mandag for tredje gang i år til den russiske komet Mirra Andreeva.

Grusbanen i WTA 1000-turneringen i Rom får en bredside af Tauson efter nederlaget i ottendedelsfinalen:

- Jeg skal ikke skyde skylden på noget, for det er 100 procent min egen fejl, at jeg taber i dag. Men jeg synes, at det er forrykt, at vi skal spille på så dårlig en bane, siger Clara Tauson til TV 2 Sport.

- Det er en rigtig smuk bane, og der er rigtig god stemning, men det er godt nok en dårlig tennisbane, tilføjer hun.

Clara Tauson er særligt utilfreds med boldens opspring på grusbanen i Italian Open, der ifølge danskeren gjorde det meget svært at få ordentlig træf på bolden med ketsjeren.

Tauson fortæller TV 2 Sport, at banen havde for mange huller. Hun slår dog fast, at hun ikke forsøger at undskylde nederlaget, da den 18-årige Mirra Andreeva havde samme vilkår.

Russeren siger til TV 2 Sport, at det er, hvad man kan forvente, når man spiller på en grusbane.

Clara Tauson endte med at tabe med cifrene 7-5, 3-6, 2-6.

Det er tredje gang i 2025, at Tauson taber til den fremadstormende russer, der allerede har vundet to turneringer i år og placerer sig som sæsonens tredjebedste. Hun er oppe som nummer syv i verden.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

18. MAJ 2025 • 02:29UDLAND
Østrigske JJ vinder Eurovision 2025
FÅ ABONNEMENT