Mark O. Madsen gennemfører UFC-kamp efter overvejelser
Grant Dawson klarede ikke indvejningen, men Mark O. Madsen har besluttet at gennemføre UFC-kampen alligevel.
MMA-kæmperen Mark O. Madsen har besluttet sig for at gennemføre sin forestående UFC-kamp natten til søndag dansk tid, selv om hans modstander, Grant Dawson, ikke klarede indvejningen, men vejede mere end et kilo for meget.Det bekræfter Madsen over for Ekstra Bladet.
- Jeg har besluttet, at jeg tager kampen. Bum, færdig! siger den 38-årige kæmper.
Tidligere fredag opstod der tvivl om, hvorvidt kampen ville blive til noget. Det var op til Madsen, da The State Athletic Commission i Nevada kan give tilladelse til, at kampen kan kæmpes, selv om Dawson vejede for meget.
Madsen sagde tidligere fredag, at han gerne ville i aktion, men fortalte samtidig, at hans manager frarådede det, da Dawson kan have en fordel vægtmæssigt.
Men det tænker Madsen ikke på.
- Det har jeg slet ikke spekuleret i. Jeg har gjort mine forberedelser, jeg er i god form, og jeg er i vægt. Jeg har mit på det rene og fulgt min plan.
Madsen undrede sig over forløbet op til indvejningen. Allerede fire timer før indvejningen fik han besked om, at Dawson ikke klarede vægtkravet, fortalte danskeren.
- Det her, det stinker, lød det fra den danske kæmper.
Den tidligere OL-sølvvinder i brydning har satset på MMA-sporten siden 2018 og har vundet samtlige sine 12 kampe.
/ritzau/