Lyngby tager afsked med rutineret midtbanemand

14. APR 2025 • 17:18SPORT

Marcel Rømer nåede 150 kampe for Lyngby Boldklub og fortsætter nu karrieren i Islandske KA Akureyri.

Superligaklubben Lyngby Boldklub siger farvel til anfører Marcel Rømer, der har fået mulighed for at skifte til islandske KA Akureyri.

Det skriver Lyngby på fodboldklubbens hjemmeside.

Rømer var i flere år fast mand og anfører på Lyngbys midtbane, men er gledet ud af startopstillingen i indeværende sæson.

- Marcel er en kulturbærer, en leder og klubmand, der altid er gået foran og været topprofessionel, siger Lyngbys sportschef, Nicas Kjeldsen.

- Et loyalt og ordentligt menneske, som vi ikke ville stå i vejen for kunne få et nyt eventyr på Island, når spilletiden for ham har været så begrænset her i Lyngby, som den har været i 2025.

I foråret er det blevet til én optræden for Rømer, og det var et indhop mod Brøndby IF. Han kom til Lyngby i 2019, og nåede 150 kampe for den nordsjællandske klub.

- Det har været en vanvittig tid. En tid med nogle af de største og bedste oplevelser og en tid også med det modsatte. Så det er et kapitel i mit liv, der har fyldt meget og betydet meget for mig, siger 33-årige Rømer.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT