Liverpool-reserve afløser hollandsk keeper i Brentford

3. JUN 2025 • 16:56SPORT

Caoimhin Kelleher skifter til Brentford. Han er udset som afløser for Mark Flekken, der skal til Leverkusen.

Brentford henter Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher som erstatning for Mark Flekken, der er solgt til tyske Bayer Leverkusen.

Det oplyser danskerklubben på sin hjemmeside.

Flekken afløste i sommeren 2023 David Raya som førstekeeper i Brentford, og hollænderen har siden været en profil på Thomas Franks mandskab.

77 kampe er det blevet til for Flekken i Brentford-trøjen, og klubben regnede egentlig med, at det skulle blive til mange flere.

- Men da Bayer Leverkusen gjorde det klart, at de ønskede at hente ham, og Mark var interesseret i at flytte tættere på sit hjem og med mulighed for Champions League-fodbold, fokuserede vi på, hvordan skiftet kunne gå igennem, siger fodbolddirektør i Brentford Phil Giles.

Knap var nyheden om 31-årige Flekkens skifte til Leverkusen offentliggjort, før Brentford præsenterede afløseren.

- Da Flekken fik muligheden for at tage til Bayer Leverkusen, tænkte vi med det samme på Kelleher som hans erstatning, siger Giles.

26-årige Kelleher har spillet hele sin seniorkarriere i Liverpool, hvor han har stået i skyggen af førstemålmand Alisson. Den irske keeper nåede i alt 67 kampe for Liverpool, mens han står noteret for 22 landskampe for Irland.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT