Lindsey Vonn melder om vellykket operation efter OL-skrækstyrt

15. FEB 2026 • 02:13SPORT

Amerikansk skiveteran siger efter en operation lørdag, at hun heldigvis snart vil kunne tage hjem til USA.

Den amerikanske skistjerne Lindsey Vonn siger, at hendes fjerde operation, som fandt sted lørdag, er gået godt, og at hun ser frem til at vende hjem til USA - og til på sigt igen at stå på ski.

Den 41-årige Vonn vandt tilbage i 2010 OL-guld i styrtløb og har desuden otte VM-medaljer samt hele 84 World Cup-sejre.

Hun deltog søndag i sidste uge i OL-styrtløbet trods en korsbåndsskade i det ene knæ. Her styrtede hun hurtigt på vej ned ad pisten og udgik af konkurrencen.

Vonn ramte en af portene og kom skævt ud af et sving, hvor hun landede helt forkert.

- Operationen gik godt i dag! Heldigvis vil jeg endelig kunne tage tilbage til USA, skriver hun på det sociale medie Instagram.

- Når jeg er tilbage, vil jeg give jer flere opdateringer og oplysninger om min skade.

Vonn forsvarer samtidig sin beslutning om at deltage trods skaden og siger, at hun vidste, hvilke konsekvenser det kunne få.

- Jeg var villig til at tage risikoen, skubbe på og ofre mig for noget, som jeg vidste, at jeg var fuldstændig i stand til at gøre. Jeg vil altid tage den risiko, der er for at styrte, mens jeg giver alt, hvad jeg har, lyder det videre.

Fredag meddelte Vonn på Instagram, at hun i alt skulle opereres fem gange for brud på skinnebenet.

Veteranen stoppede karrieren i 2019 efter at have døjet med flere skader, men hun gjorde comeback i slutningen af 2024 efter fem års pause.

Vonn siger, at hun intet fortryder, og at løbet var det hele værd, selv om hun styrtede.

- Kærligheden til skiløb består stadig. Jeg ser stadig frem til det øjeblik, hvor jeg igen kan stå på toppen af bjerget. Og det kommer jeg til at gøre.

/ritzau/Reuters

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT