"Lille verden" skal løfte dansk indsats mod Frankrig

22. JAN 2026 • 06:38SPORT

Martin Langagergaard holder opsyn med den mentale balance hos Danmark og har sin opskrift på oprejsning.

Danmarks håndboldherrer er ikke ret vant til at tabe ved slutrunder. Slet ikke, hvor der venter en kamp på den anden side, man skal rejse sig til.

Den situation stod man senest i ved EM i 2022, hvor holdet tabte EM-semifinalen til Spanien. Efter tirsdagens overraskende nederlag til Portugal står holdet der nu igen.

Men denne gang har man et ekstra værktøj i kassen til at stå stærkest muligt mentalt til den meget vigtige kamp torsdag mod Frankrig. Det værktøj hedder Martin Langagergaard.

Med titel af præstationspsykologisk konsulent blev han første gang en del af staben omkring holdet op til OL i 2024. Dermed har han ikke prøvet at arbejde med spillerne på bagkant af et slutrundenederlag før.

Han siger, at holdet og spillerne har reageret, som de skal oven på nederlaget.

- Fællesskabet er det samme, men stemningen er selvfølgelig ikke lige så god. Det skal den heller ikke være. Det er okay at smage på et nederlag, lige så vel som det er okay at smage på en sejr, siger Langagergaard.

Hans opskrift på, hvordan det danske hold får rystet Portugal-kampen af sig og står et godt sted til mødet med Frankrig, handler om simpelhed. Om at skabe "en lille verden" på holdet.

- Det handler om at få prioriteret, hvad det vigtigste er at komme til at arbejde med og tale om. Det er vigtigt, at spillerne laver det, som jeg kalder for en "lille verden", forklarer han.

- En lille verden betyder, at man kun får de ting ind, som er tæt på en, og som man selv kan gøre noget ved, i det fællesskab, der er her.

Hans rolle på holdet er at være en psykologisk ressource. Det er han dels med planlagt arbejde med både gruppedynamik på holdet, staben og enkelte spillere.

Men eftersom resultater ikke kan forudses og spillernes mentale op- og nedture det samme, er en stor del af hans job også bare at være der for de spillere, der har brug for en snak eller støtte.

Det vigtige for ham er, at den slags sker naturligt og for de spillere, der ønsker det. Alle har forskellige behov, nogle vil helst snakke med en medspiller, andre med en træner og en tredje med fysioterapeuten. Og sådan skal det være, selv om han selvsagt har følehornene ude de fleste af sine vågne timer under EM.

- Jeg jagter ikke spillere rundt og siger, at de skal snakke med mig, fordi jeg har set det ene eller det andet, fortæller han.

- En hel del er lidt tilfældigt. Hvem render man lige ind i? Men det handler også om at være de steder, hvor jeg ved, det kan opstå. Altså timing. Det skal man være god til i mit job, det, man med en fin vending kalder kulturel sensitivitet.

Et af hans gennemgående fokuspunkter er kommunikationen på banen. Både den mellem spillerne inde på banen og mellem banen og bænken. Men også uden for banen.

Langagergaard skal være med til at sikre en kultur på holdet, som folk har lyst til at være i. Både når det går godt, og når det går skidt.

Den har Danmark, mener han. Og hvor man ikke kan love sejre, kan man med den gode kultur sikre noget andet.

- Vi kan ikke garantere, at vi vinder, men vi kan garantere, at vi viser, at vi har lært noget på små to døgn, siger han.

Danmark møder Frankrig klokken 20.30 i Boxen torsdag.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT