Halvgammel Ronaldo indgyder respekt efter transformation
Danmarks fodboldlandshold har stor respekt for Cristiano Ronaldo, der trods sine 40 år stadig er uhyre farlig.
Han er den herrespiller i verdenshistorien med flest landskampe og flest landskampsmål.Næsten 22 år efter debuten er superstjernen Cristiano Ronaldo stadig en del af Portugals landshold, og torsdag aften skal han forsøge at gøre ondt på Danmark i den første af to Nations League-kvartfinaler.
Selv om han har rundet 40 år og spiller i den profilerede, men halvsløje saudiarabiske liga, besidder han stadig kvaliteter til at kunne drille ethvert fodboldhold.
Sådan lyder det fra landstræner Brian Riemer, der dog ikke er helt sikker på, om det portugisiske fænomen får sin landskamp nummer 218 torsdag aften, fordi han trods en guddommelig status i hjemlandet er underlagt stor konkurrence i Portugals potente offensiv.
- Selv om Ronaldo er blevet 40 år, har han nogle unikke kompetencer i afslutningsspillet. Han er så snu og dygtig. Spørgsmålet omkring ham er kun, om han spiller, siger Brian Riemer.
Som teenager var Ronaldo en lynhurtig og optimistisk dribler. Siden blev han også så kropsstærk, at han både kunne være kantspiller og spidsangriber på samme tid, og han gik sjældent fra banen to uger i træk uden at have scoret.
Det gælder sådan set stadig, for i denne sæson har han scoret 28 mål i 33 kampe for Al-Nassr på tværs af alle turneringer. I september rundede den ærgerrige portugiser karrieremål nummer 900 på topplan og er på jagt efter at nå 1000.
Til gengæld er han i dag "en mere stationær og klassisk 9'er", end da høvlede mål ind på samlebånd for Manchester United, Real Madrid og Juventus, bemærker Brian Riemer. Alligevel har portugiseren formået at gøre sig selv langtidsholdbar på højt niveau.
- Han er en ældre herre, og han har lagt sit spil om og er lidt en anden type spiller, der ikke løber lige så meget om kap eller dribler. Men han er stadig en stærk spiller, der scorer mål på ugentlig basis, fordi han er så ufattelig klog og dygtig til at afslutte, og det har vi kæmpe respekt for.
- Hans karriere taler for sig selv. Han jagter rekorder, og når han gør det, så kan han være modbydelig at spille imod, siger Brian Riemer.
Scorer han mod Danmark, vil det være landsholdsmål nummer 136 i karrieren. Lionel Messi, tidernes næstmest scorende landsholdsspiller, har lavet 112 fuldtræffere.
Ronaldo har mødt Danmark syv gange i karrieren og scoret tre mål. Han gjorde blandt andet ondt med en scoring i tillægstiden i Parken, da portugiserne i 2014 tog en nøglesejr i EM-kvalifikationen.
Den kamp husker det danske landsholds alderspræsident, 38-årige Kasper Schmeichel, stadig. Han har kun ros tilovers for sin ældre kollega, som han også har et privat kendskab til.
- Alderen fortæller, at vi elsker at spille fodbold. Der er nok ingen af os, der behøver at spille længere, men vi elsker at spille for vores land og på øverste niveau. Ilden, passionen, glæden og gejsten for spillet er der stadig - for mit vedkommende mere end nogensinde.
- Da min far var i Sporting, blev der talt om, at der var en speciel spiller på vej. Der blev ikke sat navn på, men det var Ronaldo.
- Jeg har mødt ham med landsholdet og på klubplan, vi har boet i samme by, og vores børn har gået i klasse sammen, så jeg kender ham en lille smule. Han er en fantastisk rar, åben og venlig fyr. Han er en af de bedste fodboldspillere, der nogensinde har levet, siger Schmeichel.
Ronaldo er et produkt af Sportings ungdomsafdeling, og klubbens akademi er blevet opkaldt efter ham.
Derfor er det stort for Lissabon-klubbens nuværende anfører, danskeren Morten Hjulmand, at stå over for klublegenden.
- Jeg er stolt af at være i en klub, som han har repræsenteret, og det bliver stort for mig at skulle møde ham, siger Hjulmand, der også fulgt Ronaldos spillemæssige transformation.
- Han scorer stadigvæk et hav af mål. Det kan godt være, at det er i Saudi-Arabien, men han scorer stadig, så ham skal vi forholde os til. Han scorer et mål i hver kamp, og det skal vi jo prøve at forhindre.
- Hans spillestil er ændret lidt, og han er rykket ind i en mere central position, men han er stadig en af verdens bedste boksspillere, selv om han er 40 år, siger Morten Hjulmand.
/ritzau/