Elanga lovpriser Tomasson efter usædvanligt forløb
I en periode svarede Anthony Elanga ikke på Jon Dahl Tomassons opkald. Nu roser han danskeren til skyerne.
Et noget usædvanligt forløb i historien om den svenske fodboldspiller Anthony Elanga og landstræner Jon Dahl Tomasson ser ud til at have fået en ende.22-årige Elanga er igen blevet indlemmet i den svenske trup og roser danskeren til skyerne, efter at de to for nylig talte i telefon sammen på kantspillerens initiativ.
- Jeg ville bare ringe til ham og snakke. Og vi havde en rigtig god snak, siger Elanga ifølge TT.
- Vi talte om, at det går godt for mig i Nottingham. Han er en rigtig god træner, men også en fantastisk person, lyder det fra Nottingham Forest-profilen.
I efteråret virkede forholdet ellers ikke så rosenrødt.
Efter at have spillet mange af kampene i Tomassons første tid som Sveriges landstræner blev Elanga henvist til bænken.
Da der i november skulle udtages spillere til truppen, besvarede han ikke Tomassons opkald, og så sent som i februar i år sagde Tomasson til Expressen, at det ikke var lykkedes at få fat på Elanga.
Alligevel var han med i den trup, som Tomasson i sidste uge udtog til kampen. Det skete, efter at han havde talt med den tidligere landsholdsanfører for Danmark.
- Jeg er bare glad for, at jeg er her nu. Jeg vil hjælpe landsholdet og spille to gode kampe her. Det er altid en ære at repræsentere landsholdet. Jeg er glad for, at Jon gav mig chancen for at komme tilbage, siger han.
Elanga møder da også ind til kampene mod Luxembourg og Nordirland i storform.
I weekenden scorede han to gange i Forests sejr på 4-2 over Ipswich, og han har været med til at spille den traditionsrige klub op på tredjepladsen i Premier League.
/ritzau/