Dansk badmintonprofil melder afbud kort før VM-start
Rasmus Gemke har pådraget sig en skade i foden og er derfor ikke i stand til at deltage i Thomas Cup.
Herresinglen Rasmus Gemke bliver alligevel ikke en del af Danmarks hold ved Thomas Cup - VM for hold - der begynder fredag i Horsens.Gemke, verdens nummer 24, har således meldt afbud til turneringen på grund af en skade i foden, oplyser Badminton Danmark i en pressemeddelelse.
Den rutinerede profil kalder det for en kæmpe skuffelse, at han ikke er i stand til at deltage.
- Jeg havde set meget frem til at spille VM sammen med de andre rødder, men sådan skulle det desværre ikke være, siger Gemke.
Landstræner Thomas Stavngaard har indkaldt William Bøgebjerg som erstatning.
Det er et stort tab, at Danmark må undvære Gemke, lyder det.
- Opgaven ved Thomas Cup var i forvejen svær med en hård lodtrækning i puljen, og den bliver endnu sværere med det her afbud, siger Stavngaard.
Danmark er havnet i samme pulje som Taiwan, Sverige og Sydkorea.
Danmark møder sidstnævnte fredag aften i den første gruppekamp, hvor Sydkorea ifølge landstræneren er favorit til at vinde.
- Og det er de selvfølgelig i endnu højere grad nu. Men vi tror på os selv og kommer til at kæmpe bagdelen ud af bukserne, siger landstræneren.
De øvrige herresinglespillere i den danske trup er Anders Antonsen, Magnus Johannesen og Ditlev Jæger Holm.
/ritzau/
