Chelsea-ukrainer har afgivet en mistænkelig dopingprøve

17. DEC 2024 • 11:56SPORT

Chelsea-spilleren Mykhailo Mudryks resultater af en rutinemæssig urinprøve har vist sig at være mistænkelige.

Chelsea bekræfter, at der er fundet uregelmæssigheder i en dopingprøve afgivet af klubbens ukrainske fodboldspiller Mykhailo Mudryk.

Det skriver den engelske klub tirsdag på sin hjemmeside.

Det er Det Engelske Fodboldforbund (FA), der har kontaktet Chelsea og oplyst klubben om urinprøvens resultater.

- Både klubben og Mykhailo støtter fuldt ud FA's testsystem, og alle vores spillere, inklusive Mykhailo, testes regelmæssigt, skriver klubben.

- Mykhailo har oplyst, at han aldrig bevidst har indtaget nogen forbudte stoffer. Både Mykhailo og klubben vil nu arbejde med de relevante myndigheder for at undersøge, hvad der har ligget til grund for prøvens resultat.

Tidligere tirsdag skrev den engelske avis The Times og det ukrainske medie Tribuna, at Mudryk var suspenderet som følge af en positiv dopingprøve, og både spilleren og klubben afventer svar på B-prøven.

- Jeg ved, at jeg ikke har gjort noget forkert, og jeg tror på, at jeg snart vil være tilbage på banen, skriver ukraineren på det sociale medie Instagram.

Mudryk har ikke været en del af Chelseas trup i de seneste fire kampe. Klubben har tidligere begrundet fraværet med sygdom.

Ukraineren kom til den engelske klub i januar 2023 fra Shakhtar Donetsk. Siden er det blevet til 73 optrædener og 10 scoringer for London-klubben.

The Times skriver, at Mudryk kan risikere op mod fire års udelukkelse fra fodbolden.

I 2023 blev franske Paul Pogba testet positiv for præparatet testosteron i forbindelse med en Serie A-kamp.

Han blev efterfølgende idømt fire års karantæne af den italienske antidopingdomstol, hvilket han straks appellerede til Den Internationale Sportsdomstol (CAS).

I starten af oktober blev straffen sat ned til 18 måneder, da CAS accepterede en forklaring om, at det "var et resultat af fejlagtigt indtagelse af et tilskud, som en læge havde udskrevet til ham i Florida".

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT