Ajax hiver Liverpool-assistent ind som cheftræner
John Heitinga spillede over 200 kampe for Ajax. Nu får Liverpool-assistenten chancen som cheftræner i klubben.
Ajax har peget på klubbens tidligere forsvarsspiller John Heitinga som cheftræner.Hollænderen har skrevet under på en toårig kontrakt, beretter klubben på det sociale medie X.
41-årige Heitinga spillede over 200 kampe for Ajax i karrieren, der også bragte ham forbi klubberne Everton, Hertha Berlin, Atlético Madrid og Fulham.
Heitinga har tidligere prøvet at have ansvaret i Ajax, men det var på midlertidig basis i første halvdel af 2023.
Herfra drog han til engelske West Ham, hvor han var højre hånd for David Moyes i knap et år.
Senest var han assistent for landsmanden Arne Slot i Liverpool. Her blev det til et suverænt engelsk mesterskab, og det har tilsyneladende skabt fornyet interesse for Heitingas arbejdskraft.
- Jeg glæder mig rigtig meget. De sidste par år i England har gjort mig godt. Jeg har formået at udvikle mig yderligere ved David Moyes' og Arne Slots side, mens jeg fik et kig i kulissen i to store klubber.
- Jeg er klar til at blive cheftræner, og jeg er beæret over at få muligheden i Ajax, siger han til klubbens hjemmeside.
Heitinga spillede 87 kampe for det hollandske landshold og var med til at vinde VM-sølv i 2010.
Nu skal han forsøge at få humøret op hos spillerne i Ajax, der smed mesterskabet efter blot en enkelt sejr i de sidste fem spillerunder.
/ritzau/