Frost giver risiko for isglatte veje flere steder i landet
INDLAND/KRIMINAL • 16. NOV 2025 • 08:10
Der er risiko for glatte veje i Nordjylland, Randers, i det vest- og midtjyske samt flere steder på Fyn.
Frost i de mørke timer og søndag morgen giver risiko for isglatte veje flere steder i landet.Det skriver Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) på X med henvisning til Vejdirektoratets trafikkort.
Det gør sig ifølge trafikkortet blandt andet gældende i Nordjylland, omkring Randers, i det vest- og midtjyske samt flere steder på Fyn.
Mens det flere af stederne lyder på "pletvis isglatte veje", kan man på kortet se, at der er konstateret isglatte veje i Hjørring.
Her er der blevet saltet klokken 03.51 søndag morgen ifølge Vejdirektoratet.
DMI skriver på sin hjemmeside, at der lokalt er risiko for rim- eller isglatte veje frem til "ud på formiddagen" søndag.
/ritzau/
SENESTE INDLAND/KRIMINAL
INDLAND/KRIMINAL • 7. AUG 2026 • 10:46
Godbidder kan ifølge forsker være skyld i ulvs opsøgende adfærdINDLAND/KRIMINAL • 7. AUG 2026 • 07:00
Borgmestre vil mindske problemer med usikre cyklende turisterINDLAND/KRIMINAL • 6. AUG 2026 • 20:30
Måling: Lidt over 30 procent er tilfredse med togdrift i DanmarkMEST LÆSTE
MÅNEDENS MEST LÆSTE
UGENS MEST LÆSTE
