KØB ABONNEMENT

Energinet vil øge kapaciteten og presse mere strøm gennem elnettet

INDLAND/KRIMINAL • 5. NOV 2026 • 10:45

Det er muligt at "køre transmissionsnettet hårdere" end i dag, lyder det fra direktør i Energinet.

Energinet, der ejer og udvikler det overordnede elnet, undersøger, om man kan presse mere strøm gennem de eksisterende ledninger.

Det skriver det statsejede selskab på sin hjemmeside.

Energinet undersøger blandt andet, om man kan øge kapaciteten på luftledninger ved at sætte flere ledninger op på samme master.

Det undersøges også, om temperaturen i luftledningerne kan hæves fra omkring 50 grader til 75 grader.

Når temperaturen hæves, kan ledningerne transportere mere strøm, fremgår det.

Derudover undersøger Energinet muligheden for i perioder at øge belastningen på transformere, der omformer strøm med forskellige spændingsniveauer.

Transformere kan i nogle tilfælde belastes ekstra i kortere perioder, hvis de kan få tid til at køle ned igen bagefter, skriver Energinet.

Selskabet vurderer, at det efter princippet om "mange bække små" kan give en tocifret procentuel forøgelse af kapaciteten.

Administrerende direktør for Energinet Systemansvar Kim Willerslev Jakobsen siger, at det er muligt at "køre transmissionsnettet hårdere, end vi gør i dag".

Men ekstra belastning kommer også med en pris, understreger han.

- Det giver øget slid, og det stiller nogle krav til, at der også er en periode efterfølgende, hvor temperaturen på udstyret kan dale igen. Det gælder for eksempel for transformerne.

- Grundlæggende er der en række ting, vi kan gøre, der stadig er teknisk forsvarligt. Det arbejde er vi i gang med, siger Kim Willerslev Jakobsen.

Elnettet er i gang med at blive udbygget, men udbygningen sker ikke i takt med den øgede efterspørgsel.

Derfor er der nogle steder ventetid på at blive koblet på elnettet, hvis man eksempelvis vil omstille sin virksomhed til at bruge grønnere strøm.

Energinet har mødt kritik for, at udbygningen af det danske elnet er sket i et for langsomt tempo. Kritikken er blandt andet kommet fra Rigsrevisionen.

I Folketinget har politikerne for nylig vedtaget en akutplan for elnettet, der skal gøre det muligt for Energinet at prioritere mellem ansøgningerne om tilslutning.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT