Uro i Mellemøsten har ramt 12.000 rejsende i Københavns Lufthavn
Flytrafikken blev i Danmark og internationalt påvirket af konflikten i Mellemøsten i slutningen af februar.
Februar var en god måned for Københavns Lufthavn, men uroen i Mellemøsten skabte usikkerhed sidst på måneden.Det skriver Københavns Lufthavn i en pressemeddelelse tirsdag morgen.
Siden lørdag, hvor USA og Israel i en koordineret indsats rettede luftangreb mod Iran, har store dele af luftrummet været lukket i regionen.
Det har siden betydet 47 aflyste fly mellem København og forskellige steder i Mellemøsten. Heriblandt ruterne til Dubai, Doha, Abu Dhabi, Erbil, Muscat og Tel Aviv.
Foreløbigt er omkring 12.000 passagerer til og fra København påvirket af situationen.
Peter Krogsgaard, der er kommerciel direktør i Københavns Lufthavn, forstår godt frustrationen, når man enten får aflyst en rejse eller strander i udlandet.
- Sikkerhed har den absolut højeste prioritet, og det er endnu uvist, hvor længe luftrummet over regionen forbliver lukket.
- Vi arbejder tæt sammen med de berørte flyselskaber i Københavns Lufthavn, så flyene kan komme på vingerne igen, så snart luftrummet genåbner, udtaler han i pressemeddelelsen.
Rejsende til og fra Mellemøsten udgør tre procent af det samlede antal passagerer i Københavns Lufthavn.
En stor del af de rejsende mellemlander i regionen for at flyve videre til andre steder i for eksempel Asien.
Vinterferieugerne i den forgangne måned betød dog, at februar har været den travleste af sin slags i lufthavnen.
2,2 millioner passagerer var gennem terminalerne. Det er 11 procent mere end sidste år og flest gennem lufthavnen i en februar nogensinde, lyder det.
Mange tog på solferie i særligt Spanien og Thailand. Andre søgte mod skipisterne i blandt andet Schweiz, Italien og Østrig.
I februar var den mest populære destination den britiske hovedstad, London. Herefter kom henholdsvis Oslo og Stockholm.
I toppen af den interkontinentale liste lå Doha i Qatar, Bangkok i Thailand og Dubai i De Forenede Arabiske Emirater.
Både Qatar og De Forenede Arabiske Emirater er blandt de lande i Mellemøsten, som i disse dage er ramt af uroligheder.
/ritzau/
