Troels Lund Poulsen putter fortsat med statsministerkandidatur

28. JAN 2026 • 17:57ERHVERV/POLITIK

Venstre står stille i meningsmålingerne, selv om regeringen har medvind efter sag om Grønland.

Venstres formand og forsvarsminister Troels Lund Poulsen har ved flere lejligheder udtalt, at hans drøm og ambition er at danne en blå regering, "hvis der er et blåt flertal" efter næste folketingsvalg, som finder sted senere i år.

Men det bliver næppe i januar, at Troels Lund Poulsen springer ud som statsministerkandidat.

Venstre er ganske enkelt stadig ikke i en position, hvor det giver mening for ham, er vurderingen.

- Det er som det altid har været. Jeg mener ikke, at jeg er i en position, hvor jeg skal være statsministerkandidat med den opbakning, som Venstre har på nuværende tidspunkt. Det forandrer turen til Estland og Litauen ikke på, siger Troels Lund Poulsen.

Han er i disse dage med kongeparret på statsbesøg i Estland og Litauen, og på en flyvetur får Ritzau en snak med Troels Lund Poulsen om emnet.

Der skal senest være folketingsvalg 31. oktober i år, og regeringen har samlet set fået en ganske god start på 2026.

I den seneste meningsmåling, som analyseinstituttet Voxmeter har lavet for Ritzau, får regeringen en samlet opbakning på 40,9 procent.

Det er den bedste måling, som regeringen har fået hos Voxmeter i to år. Og den kommer efter en måned, hvor regeringen har haft travlt med at håndtere situationen om Grønland, som USA's præsident, Donald Trump, ønsker ejerskab af.

Det er dog mest af alt Socialdemokratiet og Moderaterne, der profiterer af fremgangen.

Socialdemokratiet anført af statsminister Mette Frederiksen står til at få 23,1 procent af stemmerne, mens Moderaterne ligger til 7,0 procent. For en måned siden stod Moderaterne anført af udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til 2,7 procent.

Venstre står til 10,8 procent. For en måned siden blev Venstre målt til 12,2 procent.

I øjeblikket er der to statsministerkandidater. Altså officielt. Den ene er Mette Frederiksen. Den anden er formand for Borgernes Parti Lars Boje Mathiesen.

Sidstnævnte har meldt sig på banen, fordi han synes, at det er "pinligt", at ingen andre borgerlige ledere har gjort det.

Troels Lund Poulsen kunne ellers holde nytår med et smil, da han 28. december kunne læse følgende overskrift på TV 2's hjemmeside: "Danskerne ville vælge Troels Lund som statsminister over Mette Frederiksen".

I en Megafon-måling lavet for TV 2 svarede 42 procent, at de ville vælge Venstres formand som statsminister, mens 40 procent svarede Mette Frederiksen. 18 procent svarede "ved ikke".

Få dage forinden kunne Troels Lund Poulsen hos DR læse, at en rundspørge til Venstres lokalformænd viste, at et markant flertal af dem, der havde svaret, vil have Troels Lund Poulsen til at melde sig som statsministerkandidat.

I alt erklærede 85 lokalformænd sig helt eller delvist enig i, at "Troels Lund Poulsen skal melde sig som statsministerkandidat inden valget". Kun otte lokalformænd er helt eller delvist uenige i det, viste rundspørgen.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT