Pia Olsen Dyhrs rådgiver ville ikke kunne få job i SF

12. JUN 2026 • 14:29ERHVERV/POLITIK

Thomas Nystrøm kan godt være SF-formandens nærmeste rådgiver, men ikke få job i SF grundet krænkelsessager.

SF-formand Pia Olsen Dyhr siger, at "det ville være forkert" at ansætte sin særlige rådgiver Thomas Nystrøm i partiet.

Det siger hun til et arrangement hos Dagbladet Information ved Folkemødet på Bornholm.

Meldingen kommer, efter at Nystrøm, som netop er blevet særlig rådgiver for økonomi- og indenrigsministeren, har indrømmet, at han tidligere har krænket flere personer i SF, hvor han engang var ansat.

Ansættelsen har mødt kritik fra SF'eren Lotte Kofoed, som i 2020 blev krænket af rådgiveren. Hun er i dag rådmand for SF i Frederiksberg Kommune.

- Han er ikke blevet ansat i SF, fordi det ville være forkert. Han er blevet ansat i ministeriet som min rådgiver. Man kan ikke være på samme arbejdsplads, det er derfor, det er en anden arbejdsplads, siger Olsen Dyhr.

På papiret er en særlig rådgiver til en minister ansat af ministeriet, ikke partiet. Så på den måde har Olsen Dyhr ret.

Men i realiteten deltager særlige rådgivere ofte i partiregi, da de er dér, hvor deres minister er for at kunne yde rådgivning.

Ordene fra Olsen Dyhr falder til arrangementet "Hvad vil SF med Danmark?". Her er det Rune Lykkeberg, chefredaktør hos Dagbladet Information, som interviewer SF-formanden, der tidligere fredag udtalte, at hun stod helt på mål for ansættelsen af Nystrøm, hvilket var en historie, som Politiken bragte tidligere på ugen.

Olsen Dyhr understreger, at man skal kunne få en "anden chance", men bare ikke på samme arbejdsplads.

- Man kan ikke være på samme arbejdsplads. Det er derfor, det er en anden arbejdsplads, siger SF's formand.

Fredag morgen erkendte Nystrøm i et opslag på Facebook, at han havde krænket flere personer i SF, herunder Kofoed, hvilket førte til, at han fik sparket i SF i sin tid.

- Det her er en alvorlig forseelse. Men jeg synes også, at der er gået så lang tid. Han har erkendt den, har taget ansvar, så synes jeg godt, man kan ansætte ham.

- Men jeg synes jo ikke, at folk skal være bandlyst hele deres liv på baggrund af noget, de har gjort, siger Olsen Dyhr.

Ifølge Politiken har Nystrøm allerede deltaget i et gruppemøde hos SF. Økonomi- og Indenrigsministeriet offentliggjorde torsdag, at han var blevet ansat som Olsen Dyhrs særlige rådgiver.

SF-formanden kunne tidligere fredag ikke svare på, om Nystrøm fremadrettet kunne deltage i SF-relaterede arrangementer. Det er en diskussion, som partitoppen skal have med SF Frederiksberg, hvor Lotte Kofoed hører til.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT