KØB ABONNEMENT

Normal opnår milliardoverskud for første gang

ERHVERV/POLITIK • 29. OKT 2026 • 12:58

Butikskæden Normal, der nu findes i 14 lande, omsatte det seneste år for næsten 18 milliarder kroner.

Butikskæden Normal har været på en lang vækstrejse, siden den første af slagsen slog dørene op i Silkeborg i 2013.

Torsdag blev en ny milepæl opnået, da selskabet offentliggjorde sit regnskab for 2025/26.

Det viser et overskud efter skat på knap 1,2 milliarder kroner, og det er første gang, at selskabet har et 10-cifret tal på bundlinjen.

- Overskuddet har overgået vores forventninger, og de finansielle resultater afspejler fortsat stærke præstationer på tværs af markeder samt succesfuld integration af nye butikker og nye lande, siger administrerende direktør Jakob Frølich Marbjerg i ledelsesberetningen.

Her fortæller han også, at målet for det igangværende regnskabsår er at øge både omsætning og overskud med mellem 10 og 20 procent.

Og på lidt længere sigt håber direktøren at runde butik nummer 2500 samt at fordoble det nuværende medarbejderantal inden for de næste seks-syv år. Det siger han i et interview med Børsen.

Tidligere i år rundede Normal butik nummer 1000, og totalen er i skrivende stund oppe på 1064 med sammenlagt 16.434 ansatte.

Med butiksåbninger i Østrig og Slovakiet i foråret og i Tjekkiet og Rumænien i efteråret er kæden nu til stede i 14 lande. Næste år kan Estland også føjes til listen.

Normal blev stiftet af Torben Mouritsen og Bo Kristensen, der fik den idé at parallelimportere mærkevarer fra andre EU-lande, hvor de typisk er billigere, fordi købekraften er lavere.

Stifterne sidder fortsat i ejerkredsen, som også tæller Bestseller-ejeren Anders Holch Povlsen og "Løvens Hule"-investoren Jan Lehrmann.

Filminstruktøren Søren Fauli har tegnet kædens maskot og var tidligere også en del af ejerkredsen, men har siden solgt sine aktier.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT