Flere gæster i Tivoli medvirker til rekordår

21. MAR 2025 • 12:16ERHVERV/POLITIK

4,25 millioner besøgte Tivoli i 2024, hvilket var en vækst på fem procent. Omsætning og drift blev forbedret.

Det er svært at være utilfreds med 2024 som helhed, hvis man har ansvaret for driften hos Tivoli.

Rekorderne melder sig nemlig på stribe, når man kigger ned over det årsregnskab, der er blevet offentliggjort fredag formiddag.

Aldrig har omsætning, driftsresultat eller overskud været højere. Det er blandt andet resultatet af, at antallet af gæster er vokset til 4,25 millioner.

Tivoli så blandt andet et stigende antal gæster fra USA, England, Tyskland og Sverige.

- 2024 blev et år med besøgsvækst og finansielle resultater, der vidner om et Tivoli i fremgang, siger direktør Susanne Mørch Koch.

- Tivoli har nu et godt udgangspunkt for de kommende år, hvor vi investerer i flere nyheder, der skal gøre Tivoli endnu stærkere og vil skabe et bredt appellerende Tivoli - også i fremtiden.

Tidligere har svenske turister stået for en stor del af Tivolis gæster, men fordi den svenske krone pludselig faldt i værdi over for den danske, dalede antallet af svenskere i forlystelsesparken.

Valutafaldet gjorde nemlig, at det blev dyrere for dem at rejse over på den anden side af Øresund.

- Vi havde fremgang i antallet af svenske gæster fra andet halvår (i 2024, red.), men antallet er fortsat ikke på niveau med, hvor det lå tidligere, siger Susanne Mørch Koch.

- En stigning i antal svenske gæster kan potentielt få det samlede besøgstal til at vokse igen i 2025.

Omsætningen landede på 1,32 milliarder kroner sidste år. Det svarer til en fremgang på ni procent.

Derudover er driftsresultatet blevet løftet med godt 40 millioner kroner til 271,2 millioner, mens overskuddet er endt på 123,6 millioner kroner.

- Resultatet er skabt på tværs af Tivolis brede forretning, hvor både entré og forlystelser, Nimb Hotel, forestillinger i Salene, restauranter og lejerne har bidraget positivt til det samlede økonomiske resultat, siger direktøren.

Det forventes ikke umiddelbart, at resultaterne i 2025 kan nå op på helt samme niveau, men måske kan en overraskelse ligge og gemme sig.

- Vi lægger lidt forsigtigt fra land, fordi vejret er en væsentlig faktor for en forretning som Tivoli, hvor store dele foregår udendørs, lyder det videre fra direktøren.

- Nu har vi lagt en forventning til året, og det er den, vi står på nu. Så tager vi hul på året, og så må vi se, hvad det kan blive til.

Omsætningen ventes i år at lande omkring 1,3 milliarder kroner, fremgår det af regnskabet.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT