Danmark sender fly, helikoptere og både til EU's ydre grænser

8. FEB 2026 • 06:00ERHVERV/POLITIK

Det handler ikke kun om at beskytte EU's ydre grænser, men også Danmark, siger minister om Frontex-bidrag.

Det danske bidrag til det europæiske agentur for grænse- og kystbevogtning - også kaldet Frontex - kommer i 2027 til at bestå af fly, helikopter og patruljebåde.

Det oplyser Udlændinge- og Integrationsministeriet i en pressemeddelelse.

Beskyttelse af EU's ydre grænser er også en beskyttelse af Danmark, lyder det fra udlændinge- og integrationsminister Rasmus Stoklund (S).

- Hver måned krydser titusindvis af migranter EU's ydre grænser ulovligt. Et stærkt Frontex er derfor et solidt værn mod den irregulære migration, der også rammer Danmark, hvis vi ikke forhindrer, at kyniske menneskesmuglere sender migranter på en farefuld rejse over Middelhavet, siger Stoklund i pressemeddelelsen.

Ifølge ministeriet har Frontex især behov for "flyvende og sejlende bidrag". Det betyder blandt andet, at Danmark forlænger et patruljebådsbidrag frem til ultimo januar 2028, og at der vil være flybidrag både fra Hjemmeværnet og Forsvaret.

Desuden vil Danmark igen bidrage med et køretøj med termisk observationsudstyr.

Der er altså tale om lignende bidrag som i 2026 og tidligere år. Bidraget til Frontex bliver som regel altid meldt ud i god tid, så Frontex ved, hvad det kan forvente af bidrag det næste år.

Presset på de ydre grænser er stort, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V).

- Derfor er der brug for, at vi står sammen i Europa om vores fælles sikkerhed. Det er en prioritet for regeringen, og derfor er jeg glad for, at Danmark kan bidrage med nogle af de højt efterspurgte kapaciteter til Frontex, siger forsvarsministeren i pressemeddelelsen.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) konstaterer, at "irregulær migration og beskyttelsen af vores ydre grænser kræver fælles løsninger og er et fælles ansvar".

Frontex spiller en vigtig rolle i kampen mod menneskesmugling, mener han.

- Når Danmark bidrager markant til Frontex, er det fordi, at vi tager vores ansvar for Europas sikkerhed og stabilitet på os, siger Løkke.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT