KØB ABONNEMENT

Aktiemarkedet holder vejret inden midtvejsvalget

ERHVERV/POLITIK • 2. NOV 2026 • 14:32

Et klart og hurtigt resultat ved det amerikanske midtvejsvalg vil kunne give et løft til aktiemarkederne.

Tirsdagens midtvejsvalg i USA er ikke bare omgærdet af politisk spænding.

Investorerne kigger også med, når resultaterne af valget begynder at tikke ind.

Og afhængigt af valgets udfald kan der ske bevægelser i både op- og nedadgående retning, vurderer Tine Choi, der er chefstrateg hos PFA Pension.

Hun har noteret sig, hvordan investorerne de seneste uger har søgt ly for usikkerheden omkring valgresultatet ved at sælge ud af aktiebeholdningen - nøjagtigt som PFA i øvrigt selv har gjort det.

- For et stykke tid siden ændrede vi vores tilgang, så aktier lige nu er undervægtet i vores samlede portefølje, og det skyldtes blandt andet usikkerheden op til midtvejsvalget, forklarer hun.

Tine Choi forventer, at et nogenlunde klart valgresultat vil kunne få aktiekurserne til at stige umiddelbart efter valget.

- Det er ret typisk ved et valg, at når resultatet foreligger, så kommer der et lettelsens suk, fordi der er en usikkerhed mindre, og så begynder aktierne at stige igen, forklarer hun.

Tine Choi påpeger imidlertid, at det kan vare dage og uger, før der foreligger et endeligt resultat, og det kan give nervøsitet på markederne, så længe det står på.

- Der er syv stater, hvor tingene er på vippen ved senatsvalget, og hvis det bliver rigtigt tæt, er vi nødt til at afvente optællingen af brevstemmerne. Det kan tage flere uger, siger hun.

Hos Sampension tror aktiechef Philip Jagd også, at aktierne med stor sandsynlighed vil løftes, når resultatet ligger klart.

Han ser imidlertid også en risiko for, at udviklingen kan gå den anden vej, hvis Demokraterne vinder både Repræsentanternes Hus og Senatet, og Donald Trump forsøger at omgøre resultatet.

- Så kan der opstå uroligheder i flere stater, og præsidenten indsætter måske Nationalgarden.

- Det vil få aktiemarkedet til at dykke kraftigt, fordi investorerne mister tilliden til det amerikanske system, vurderer han.

Det får ham dog ikke til at overveje at sælge ud af aktiebeholdningen i stor stil.

- Hvis man gør det, risikerer man jo at gå glip af gevinsten ved en eventuel stigning, og for mig at se er det mest sandsynlige udfald trods alt, at aktierne vil stige, når den politiske situation er afklaret, siger han.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT