Akademikerne kræver højere straf til arbejdsgivere bag stress

10. APR 2026 • 08:00ERHVERV/POLITIK

Akademikerne foreslår at forhøje bøder for overtrædelse af regler om psykisk arbejdsmiljø i nyt stressudspil.

En ny regering bør forpligte sig på at nedbringe antallet af stressramte danskere.

Det siger formand for Akademikerne, Tomas Kepler, til Ritzau.

Fredag præsenterer fagforbundet, der har 28 medlemsorganisationer med samlet mere end en halv million medlemmer, et stressudspil med fem forslag til, hvordan man kan reducere arbejdsrelateret stress.

- Vi stiller det her forslag nu, fordi stress er et meget alvorligt problem. Vi ser det som en opgave, vores samfund skal løse, på niveau med at styrke forsvaret og løse klimakrisen, siger han og tilføjer:

- Lige nu står vi i en situation, hvor man arbejder på en regeringsdannelse, og vi vil rigtig gerne have skrevet ind i regeringsgrundlaget, at vi skal have nedbragt stress med 20 procent i 2035 senest.

Målsætningen om en 20 procents reduktion er både ambitiøs men også realistisk, siger Tomas Kepler.

For at nå den foreslår Akademikerne blandt andet, at det bliver obligatorisk for alle ledere at uddanne sig i psykisk arbejdsmiljø.

Dertil skal stress i højere grad også anerkendes som en arbejdsskade på lige fod med fysiske skader.

- Vi kan se, at hver anden fysiske arbejdsskade anerkendes, mens det kun er syv procent af de psykiske arbejdsskader. Det er meget lavt, og det matcher jo slet ikke det arbejdsmarked, vi har, hvor vi ser en voldsom udvikling i arbejdsrelateret stress, siger Tomas Kepler.

Hver femte dansker har ifølge Beskæftigelsesministeriet symptomer på stress, og størstedelen af dem angiver, at det skyldes deres arbejde.

Akademikerne foreslår også, at grove overtrædelser af reglerne om psykisk arbejdsmiljø i langt højere grad skal udløse en bøde.

Udspillet indebærer blandt andet et forslag om, at Arbejdstilsynet ved alle tilsynsbesøg skal afdække det psykiske arbejdsmiljø. Det er ikke et krav i dag.

- Og så foreslår vi også, at bøderne for overtrædelser skal sættes op, siger Tomas Kepler og tilføjer:

- Hvis der konstateres en overtrædelse i dag, får man en bøde på 10.000 kroner. Vi har ikke lagt os fast på et konkret tal, men man kunne for eksempel sige "dobbelt op". Det ville sende et klart signal om, at man ser på det med væsentligt større alvor.

Desuden foreslår Akademikerne, at der skal investeres 700 millioner kroner i et nationalt partnerskab om forebyggelse af stress, samt en investering på 500 millioner kroner til "et opgør med forældede strukturer".

Det indebærer blandt andet penge til et målrettet tilsyn med det psykiske arbejdsmiljø hos Arbejdstilsynet.

Udspillet vil ifølge Akademikerne give 11 milliarder kroner årligt i velstandsgevinst.

Ifølge Arbejderbevægelsens Erhvervsråd gav stress i 2024 et årligt velstandstab på 55 milliarder kroner.

Akademikerne repræsenterer 525.000 medlemmer fra blandt andet Djøf, DM og Ingeniørforeningen (IDA).

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT