Vakte stor opsigt: Otte måneder senere venter vi stadig
Bornholms Politi bekræfter, at der ikke findes en evakueringsplan for Bornholm. Det sker otte måneder efter, at Ystad talte om at forberede sig på at tage imod evakuerede bornholmere. Foto: William Sonne Kaalø.
Otte måneder efter at Ystad talte om at forberede sig på at tage imod evakuerede bornholmere, er der ikke fulgt op på planerne. Bornholms Politi bekræfter, at der ikke findes en evakueringsplan for Bornholm.
I februar vakte det stor opsigt, da Ystads sikkerhedschef, Per Björkman, udtalte, at den svenske kommune burde forberede sig på at kunne tage imod bornholmere i tilfælde af en krisesituation.
Men mere end otte måneder senere er der stadig ikke blevet taget hul på den dialog med Bornholm, som han dengang efterlyste.
– Ystads sikkerhedssituation betyder, at det er en evakueringskommune. Men jeg har også nævnt Bornholm og ser, at vi kan få en indkvarteringssituation, hvis vi skal tage imod bornholmerne, sagde Per Björkman til nyhedsmediet Ystads Allehanda.
Efter det uddybede han til Tidende, at det set fra hans stol er vigtigt at tage initiativ til et tættere samarbejde med Bornholms Regionskommune om beredskab og civilforsvar:
– Ystad og Bornholm er nære naboer, og der har altid været udveksling mellem kommunerne på forskellige områder. Med en forværret sikkerhedspolitisk situation i omverdenen og det faktum, at begge vores lande nu også er militært allierede (i Nato, red.) siden 2024, burde vi også fordybe samarbejdet inden for civilforsvar/beredskab, sagde sikkerhedschefen.
Tidende har i lang tid forsøgt at få svar på, om Danmark eller Bornholms Regionskommune har taget imod håndsrækningen.
Af Per Björkmans mailsvar fremgår det, at der endnu ikke har været nogen direkte kontakt mellem Ystad og Bornholm.
– Jeg har taget spørgsmålet om et udvidet samarbejde med danske kommuner omkring beredskab op med vores Länsstyrelse, da der er flere svenske kommuner med tæt tilknytning til Danmark – især omkring Øresund, skriver han.
Länsstyrelsen har derfor taget initiativ til at starte et netværk mellem svenske og danske kommuner, som lige nu er under planlægning, tilføjer han.
Ifølge Per Björkman har Länsstyrelsen ansøgt om statslige midler, som skal styrke samfundets kriseberedskab og civile forsvar. Pengene skal blandt andet bruges til at etablere et samarbejde mellem regioner og kommuner på begge sider af Øresund.
Som første skridt er repræsentanter fra Malmö, Helsingborg, Ystad, Trafikverket, SKR og Civo Syd blevet inviteret til et opstartsmøde. Her skal man ”udarbejde forslag” til, hvordan et samarbejde med Danmark kan organiseres, og hvilke eksisterende strukturer man kan bygge videre på.
Kort opsummeret er processen stadig på et så tidligt stadie, at de svenske kommuner og offentlige organisationer først skal holde et opstartsmøde for at planlægge, hvordan de vil samarbejde med de danske myndigheder.
I februar vurderede lektor ved Forsvarsakademiets Institut for Strategi og Krigsstudier, Peter Viggo Jakobsen, at det ville give god mening at udvide samarbejdet om civilforsvar og beredskab mellem Bornholm og Ystad.
– Det ville jeg da synes, hvis jeg var bornholmer taget i betragtning af, at de har et civilforsvar - det har Danmark ikke. Svenskerne tager det jo alvorligt og bruger ressourcer på det - det gør vi jo ikke i Danmark, sagde han.
På Bornholm er det Bornholms Politi, der er ansvarlig for at iværksætte en eventuel evakuering i samarbejde med de øvrige beredskabsmyndigheder. Politiet bekræfter, at der ikke eksisterer en egentlig evakueringsplan for Bornholm.
– Der er dog en løbende dialog mellem beredskabsmyndighederne i Den Lokale Beredskabsstab om, hvordan større uvarslede hændelser håndteres, oplyser Bornholms Politi.