I den seneste tid har den russiske flåde flyttet mange af sine skibe fra Sankt Petersborg til Kaliningrad, som ligger godt 300 kilometer fra Bornholm.
Det fortæller Sveriges Radio.
– Fordi Ukraine har påvirket de russiske enheder i Sankt Petersborg-området med droner, har Rusland flyttet størstedelen af sine flådestyrker til Kaliningrad, siger operationschef Paula Wallenburg fra den svenske flåde til radioen.
Ukraine har gentagne gang slået til mod flådebasen ved Sankt Petersborg, og derfor har den russiske flåde stort set opgivet den og flyttet skibene til landets anden store flådebase i Østersøen.
Ifølge Paula Wallenburg begrænser det Ruslands handlefrihed i Østersøen, at landet reelt kun kan bruge en af sine to store flådebaser. Derudover påpeger hun, at der er en tydelig forskel mellem de to baser. Den ved Sankt Petersborg har Rusland i ryggen, mens den i Kaliningrad er omgivet af Nato-lande.
I Sverige følger Forsvaret udviklingen nøje, og umiddelbart er vurderingen, at flytning af de russiske flådefartøjer ikke øger trusselsniveauet yderligere.