Finland og Sverige planlægger et fælles projekt om ubemandede marinedroner til overvågning af Østersøen.
Det oplyser den finske marinekommandør Tuomas Tiilikainen til det finske statsmedie Yle. De to lande undersøger muligheden for at anskaffe overfladedroner, der skal styrke overvågningen af skibstrafikken og sikkerheden i Østersøen.
– I praksis har fartøjet, i dette tilfælde en overfladedrone, der ligner en sejlbåd, et radarkamera og nogle sensorer. Det sender et situationsbillede til vores operationscentre, så vi kan identificere ukendte fartøjer til søs eller iværksætte identifikationsmissioner med patruljefartøjer, siger Tiilikainen efter et møde med sin svenske modpart.
I de kommende uger indleder Finland og Sverige en fælles overvågningsoperation i Østersøen. Samtidig skal en svensk flådekorvet patruljere nær finsk og internationalt farvand.
Marinedroner er ubemandede fartøjer, der kan sejle autonomt med blandt andet radarer, kameraer og andre sensorer ombord.
Teknologien er allerede kendt i farvandet omkring Bornholm. Sidste år blev fire ubemandede havdroner fra virksomheden Saildrone indsat i Østersøen for at overvåge kritisk infrastruktur som undersøiske rørledninger. Tidligere i år vakte de 13 meter lange Orca-havdroner fra den danske virksomhed Copenhagen Group også opsigt i Nexø Havn, hvor de blev testet og demonstreret.
Ifølge droneforsker Simon Pedersen fra Aarhus Universitet gør de ubemandede fartøjer det muligt at overvåge store havområder billigere end traditionelle patruljefartøjer, fordi de kan operere uden besætning.