Skolemælkslegat skal bruges til skakspil

Eleverne på Åvangskolen i Rønne er vilde med at spille skak.
Det er hidtil foregået indendørs, men nu kan børnene se frem til også at kunne flytte de sorte og hvide brikker i skolegården. Skolen har nemlig fået 5.000 kroner af Mejeriernes Skolemælkslegat, der skal bruges til at købe gigantskakspil til udeskak.
Det oplyser Mejeriernes Skolemælksordning i en pressemeddelelse.
– Vi arbejder med trivsel og fællesskab på mange måder. En af dem er skak. Nye årgange bliver introduceret til spillet og lærer om strategier, kammeratskab og at holde fokus og koncentration på tværs af alder og klassetrin. Vi har i længere tid ønsket os et udeskak til skolegården samt nye skakspil og skakure, skriver lærer Maiken Lene Jørgensen i sin ansøgning til Skolemælkslegatet.
To gange om året kan skoler, der er medlem af Mejeriernes Skolemælksordning, søge midler fra Skolemælkslegatet. Legaterne går til sundheds- og fællesskabsfremmende aktiviteter og fungerer som en håndsrækning til aktiviteter eller tiltag, hvor skolens egen økonomi ikke rækker.
Ved legatuddelingen her i efteråret var der i alt 664 ansøgere.
Kan Bornholm løse Velfærdsklemmen?
Trump, klima og misinformation
NYT JOB
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration