Derfor har de fem ciderproducenter brugt det forgangne år på at producere mere cider. Og det er nu, blandt andet gennem investeringer i nyt produktionsudstyr, lykkedes at tidoble oplaget.
– Vi har tre forskellige cidere klar til åbningen den 1. juni, og det bliver i et oplag, der ikke bliver udsolgt med det samme. Vi kommer til at have cirka 15.000 flasker klar til salg i løbet af sæsonen, forsikrer den økologiske ciderproducent.
Det større oplag betyder ifølge Otto Mørkvig-Hansen, at cider fra Pilegård fremover vil være at finde rundt omkring i øens butikker.
– Vi ligger i forhandlinger lige nu, så det er for tidligt at sige noget. Men vi håber at komme ud i supermarkederne på øen, siger Otto Mørkvig-Hansen.
Udover at investere i produktionsudstyr og finde flere egnede økologiske æbler blandt producenter på Bornholm og omegn, har cideriet på Pilegård arbejdet på at forbedre plantagens produktivitet ved at udvide arealet, siger Otto Mørkvig-Hansen.