Stor virksomhed køber bygninger på havnen

Stor virksomhed køber bygninger på havnen
BHS Logistics overtager Sydhavnens Motorværksteds bygning på Rønne Havn. Foto: Sarah Thun Kristensen
ERHVERV | 1. MAJ • 12:40
ERHVERV | 1. MAJ • 12:40

BHS Logistics har været på opkøb og udvider med større bygninger.


I det seneste stykke tid har Energiøen været presset på, om det overhovedet bliver til noget.

Men hos BHS Logistics har man stadig en tro på, at øvrige vindmølleprojekter i Østersøen har et stort potentiale.

Derfor har vogmandsvirksomheden valgt at købe bygningerne på Beddingvej, hvor Sydhavnens Motorværksted tidligere holdt til. Det skriver BHS Logistics i en pressemeddelelse.

– BHS Logistics har købt bygningerne, fordi vi tror på de muligheder der ligger i vindmølleprojekterne i Østersøen. Bornholm er i rivende udvikling, hvad angår vindmølle projekter som udskibes via Rønne Havn, og de muligheder tror vi kun på bliver større i de kommende år. Derfor opruster vi vores forretningsmæssige muligheder, udtaler direktør, Morten Studsgaard i pressemeddelelsen.


Netop potentialet i vindmølleprojekterne gør også, at der er brug for yderligere plads, og den er der rift om, lyder det fra BHS Logistics.

– Vi har kunnet fornemme, at der har været en efterspørgsel fra de aktører, der arbejder med offshore. Med lokalerne er der mulighed for kontorfaciliteter tæt på, men især lagerkapaciteten er generelt en mangelvare. Tingene fylder en del, og her får de mulighed for at få det tættere på, hvor de er. Jeg kan også sige, at det ikke er vindmøllevinger, der skal være derinde – de er for store – men generel opbevaring og måske nogle specialvarer, fortæller Klaus Vesløv, der er General Manager for Ports & Offshore Logistics i BHS, til Tidende.

Brug for kapacitet tæt på

Han fortæller videre, at offshorebranchen er en branche, hvor tingene går hurtigt, og virksomheder derfor hurtigt kan få brug for nogle varer.

– Det er vores vurdering, og vi har også hørt fra dem, vi arbejder sammen med, at det bliver efterspurgt, og det ville være fordelagtigt med opbevaring tættere på. Man kan godt have lagerkapacitet længere væk, men skal det bruges hurtigt, er det en fordel at have det tæt på, og det har vi kunnet se potentialet i, siger Klaus Vesløv.


Han tror på, offshorebranchen vil blive ved med at vokse på Bornholm, ligesom den har gjort det de seneste år.

– Både for os og for Bornholm vil vi gerne investere i de muligheder, det giver. Vi har en tro på, at det kan udvikle sig endnu mere, fortæller han.

Sydhavnens Motorværksted, som BHS Logistics har købt, gik konkurs i oktober sidste år. I december blev aktiverne - dog ikke bygningen - købt af Stefan Lindberg. Claus Michael Andersen, der var indehaver af Sydhavnens Motorværksted, er medejer af Task Engineering, hvor også Stefan Lindberg er medejer.

I december var det forventningen, at Stefan Lindberg og Task Engineering ville købe bygningen indenfor en måned eller halvanden, men sådan gik det altså ikke.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT