M/S Thors nye ejer - her er hans plan

M/S Thors nye ejer - her er hans plan
Richard Botin Mortensen var tirsdag forbi her i Gudhjem Havn for at se til sit nyerhvervede skib. Privat foto
ERHVERV | Onsdag 22. oktober 2025 • 15:30
ERHVERV | Onsdag 22. oktober 2025 • 15:30

Det er Richard Botin Mortensen fra Aakirkeby, der har købt turbåden M/S Thor i Gudhjem af Søren Danig – og planen er at fortsætte sejladsen helt som hidtil.

Sejladsen med M/S Thor fra Gudhjem og langs den bornholmske kyststrækning, hvor man blandt andet kan nyde Helligdomsklipperne, vil fortsætte helt som den plejer og har gjort i rigtig mange år.

Sådan lyder i hvert fald planen for det 112 år gamle træskib fra dets nye ejer, Richard Botin Mortensen.

Han overtog skibet i lørdags, altså den 18. oktober, og er helt klar i mælet i forhold til fremtiden.

Som også oplyst i Tidende flere gange, senest forgangne mandag, da vi fortalte, at den hidtidige ejer gennem otte år, Søren Danig, har solgt M/S Thor, så har netop Danig oplevet, hvad han opfatter som diverse benspænd fra regionskommunens side i forhold til sin sejlads med de betalende gæster, som driver værket.

Disse benspænd har ifølge Søren Danig inkluderet problemer med at få en skriftlig anløbsaftale og tilladelse til at ophænge bannere, der kan oplyse turister og potentielle kunder om turbåden, men også inkluderet andre forhold, og han har da også tidligere til Tidende fortalt, at det var alt dette bøvl, der oprindeligt fik ham til at sætte båden til salg i november 2024.

Senere overvejede han på et tidspunkt simpelthen at få den hugget op, inden han dog i stedet besluttede at sejle videre i denne sæson, og nu ser det altså ud til, at der atter for alvor tegner sig en fremtid for M/S Thor.

Vi er mennesker

Richard Botin Mortensen vælger da også at vurdere sagen med en optimistbrille på.

Søren Danig synes jo, at han har oplevet megen bøvl og ballade med regionskommunen, hvordan ser du på det?

– Jamen, jeg ser på det på den måde, at vi alle sammen er mennesker, og man kan snakke med alle. Det med Søren er jo fortid, kan man sige. Så ja, jeg tror på, at der kan indgås et samarbejde, der fungerer.

Og også at du kan have skilte eller bannere på Gudhjem Havn, som fortæller om muligheden for at sejle en tur på M/S Thor?

– Det er uvist, så langt er jeg slet ikke kommet med kommunen endnu, så det kan jeg faktisk ikke svare på, siger Richard Botin Mortensen.

Men det, du siger, er, at du simpelthen tror på, at det vil lykkes at kunne få regionskommunen i tale og finde en ordning, så virksomheden kan fungere?

– Helt korrekt.

Åbenhed og kommunikation er vejen frem, forstår man – bortset fra, at han afslører, at han for sin familie har hemmeligholdt købet af M/S Thor, fordi han synes, det kunne være sjovere, hvis den først læste om det i avisen.

Så velkommen ombord i historien!


M/S Thor er 112 år gammel. Arkivfoto: Berit Hvassum

 

Som vanligt er træskibet her på bagkant af efterårsferien gået ind i vinterpausen, som strækker sig frem til påsken næste år, og Richard Botin Mortensens kommende træk bliver onsdag at sejle M/S Thor til Nexø, hvor den så skal ligge vinteren over, fortæller han.

– Og så skal den jo også på værft og have et bundsyn, som jeg lige har bestilt, og være klar til næste sæson med masser af glade turister, siger han, som er født og opvokset i Aakirkeby og snart fylder 33 år.

– Så jeg er en ung skibsreder, konstaterer han med smil i stemmen.

– Og skibet er tilbage på bornholmske hænder.

Hvad er din baggrund for det her?

– Den er jo, at jeg faktisk startede helt fra bunden med at stå og lave kaffe ombord på skibene fra Bornholmslinjen. Det begyndte jeg på i 2019 og gjorde det i tre et halvt, næsten fire år.

– Men så fandt jeg ud af, at det der med at stå og lave kaffe jo var, hvad det var, men det var mere sikkerheden ombord, jeg gik op i, og så uddannede jeg mig først til skibsassistent, hvor jeg også sejlede hos Bornholmslinjen i næsten hele min tid og bagefter hos Ocean Prawns som rejefisker.

– Da jeg var færdig med skibsassistentuddannelsen tog jeg simpelthen på skole og tog navigatøruddannelsen, altså som kystskipper, på Ærø, hvor jeg i halvandet år gik på Marstal Navigationsskole.

En god aftale

– Derefter vendte jeg så hjem igen her til Bornholm, hvor jeg bemærkede, at Søren lavede et opslag, hvor han søgte en skipper til M/S Thor, og så har jeg faktisk sejlet der hele sæsonen, siger Richard Botin Mortensen.

– Jeg er blevet bidt af det, og så har Søren og jeg jo snakket frem og tilbage næsten hele året om, hvordan og hvorledes og om ikke jeg bare skulle overtage det hele – og så har vi fået lavet en god aftale.

Og du er simpelthen helt indstillet på, at til næste sæson sejler du videre med M/S Thor?

– Ja, det gør jeg.

Og det bliver det samme med at åbne til påske og så slutte i efterårsferien?

– Fuldstændig det samme, helt ligesom Søren har gjort. Det har jo fungeret, så jeg gør det samme som ham.

Kan man leve hele året af M/S Thor, eller skal man have et vinterjob?

– Det ser sådan set meget fornuftigt ud med at kunne leve af skibet, men igen, det må sæsonen jo vise, siger Richard Botin Mortensen.

Han bor i Aakirkeby sammen med sin kæreste og et par bonusbørn på henholdsvis syv og otte år.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT