JF Data køber virksomhed

Den bornholmske virksomhed har købt it-virksomhed.
Per den 1. februar har JF Data Service ApS, Rønne endnu en gang udvidet virksomheden. It-virksomheden Sax-IT er nemlig nu en del af JF Data, der igennem 40 år har arbejdet med digitalisering, og som har hovedsæde her på Bornholm. Opkøbet er et led i at styrke forretningen, tilføre nye kompetencer i form af dygtige medarbejdere og sikre videre vækst i en verden, der er usikker lige pt, oplyses det i en pressemeddelelse.
– Jeg tror på, at vækst skaber muligheder. Da vi fik chancen for at overtage Sax-IT på Lolland og styrke vores afdeling på Falster, var jeg ikke i tvivl om, at det kunne vækste JF, også selv om investeringer er noget, man tænker længe over i øjeblikket, siger JF's direktør, Lars Falk, i meddelelsen om tankerne bag opkøbet.
Baggrunden findes også i, at Sax-IT havde mistet pusten og ikke længere kunne se en rentabel vej for virksomheden. Men kundegrundlaget var stærkt, værdierne intakte og kompetencerne utvivlsomme, de seneste par års nedlukninger, usikkerheder og energikrise havde bare sendt Sax-IT et sted hen, hvor der ikke var andet at gøre end at kigge på et opkøb.
Med opkøbet får JF styrket sin nuværende forretning, der omhandler softwareudvikling, it-infrastruktur, it-drift, support og rådgivning til erhvervslivet, oplyser pressemeddelelse videre.
Sax-IT's aktiviteter lå inden for samme områder, hvilket var afgørende for Lars Falk:
– Det gælder om at styrke sit nuværende forretningsområde lige nu og tilføre endnu mere kraft til det, vi i forvejen er dygtige til. Vi skal fortsat være de dygtigste på vores område og ikke nødvendigvis sætte en masse nye tiltag i gang, men tilføre flere muskler og handlekraft til det, som kunderne har brug for: Stabil drift, fremgang og konkurrencedygtighed.
– Når vi bliver dygtigere til det, vi i forvejen leverer, så bliver vores kunder også dygtigere. Og det er netop det, der danner baggrund for at kigge efter opkøb af andre virksomheder, som sikrer dette, forklarer han videre.
Skolesagen fra start til slut

Farlige vaner starter i stilhed
NYT JOB
MEST LÆSTE


En sijllavitta
‘Sijllagjæl’ (indvolde fra sild) som man klaskede op på en væg i forskellige figurer, fx et ansigt, for at forskrække folk om natten, idet det lyste (fosforescerede). Teinnæs illustrerer ordet med følgende citat: ‘Pass du på, ønte varr så vikti, æjlla kajn du tro jâ ska lawa dai en sijllavitta’.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration