– Det specielle ved denne type have er, at man skal designe den sådan, at man har blomster i alle farver helt fra forår til den første frost. Man skal være sikker på, hvordan man kan kombinere dem, så man kan lave smukke arrangementer hele vejen igennem. Så det er faktisk selve planlægningen og beplantningen, der er den klart største del af det her arbejde.
Mens nogle af planterne kommer igen og igen, så er der andre, der kun holder en enkelt sæson. Mange elsker de romantiske blomster som pæoner og engelske roser - selv er han imidlertid mere vild med de mere bastante blomster, der nærmest er et stykke kunst.
– Jeg elsker jo også de andre, men på et tidspunkt havde jeg en brud, der bare ville have en buket af hvide Gladiolus, som er sådan en høj blomst nærmest som et sværd, og det er sjovt, når det bliver som et statement, forklarer han.
Når man udsmykker hoteller og laver brudebuketter, er det vigtigt at man har alle farver hele sæsonen igennem, fortæller Lukas Paderta. Foto: Sarah Thun Kristensen
Flere af blomsterne i haven er derfor nogle helt særlige, store og nærmest skulpturelle blomster, som virkelig gør sig bemærket. Det er særligt gallerier, der er glade for de lidt specielle blomster.