Forventet åbningsdag på plads: Millionbyggeri tager form

Forventet åbningsdag på plads: Millionbyggeri tager form
Entreprenøren Skou Gruppen er i gang med at bygge om, så øens psykiatriske center får plads til en akutmodtagelse. Foto: Skou Gruppen
ERHVERV | 4. MAR • 15:30
Henrik Nielsen
Journalist
ERHVERV | 4. MAR • 15:30

I alt er der afsat næsten ni millioner kroner til at etablere en ny akutmodtagelse i Rønne. Byggeriet er forsinket i forhold til den oprindelige plan, men nu er regionen klar med en ny forventet åbningsdag.

Pengene er bevilget, og entreprenøren er i gang. Nu er der også en forventet åbningsdag for øens nye...

Få fuld adgang til Tidende.dk
gælder ikke e-avisen

Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm.

Troværdig viden kræver dedikerede journalister hver eneste dag. Tidendes læsere betaler abonnement for at sikre dedikerede journalister og troværdighed. Nedenfor kan du være med den første måned for kun 18,66 og sikre sammenholdet og vores oplyste demokrati med fælles troværdig viden og debat.

Vh Kristoffer Gravgaard, chefredaktør

Første måned
18,66 kr.
Herefter 154 kr./md.

Se andre abonnementer her



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT