Feriehusudlejer fejrede åbning af nyt kontor

Feriehusudlejer fejrede åbning af nyt kontor
Per Brogaard, kommerciel direktør i Novasol, holder tale ved åbningen af det nye, bæredygtige servicekontor i Nexø. Foto: Novasol
NOTITS | ERHVERV | Onsdag 9. november 2022 • 19:05
Holger Larsen
Journalist
NOTITS | ERHVERV | Onsdag 9. november 2022 • 19:05

Novasol har holdt åbningsfest på virksomhedens nye fælles servicekontor, som ligger i Nexø.

Novasol skriver i en pressemeddelelse, at der var over 100 fremmødte til arrangementet.

Novasol blev med opkøbet af Bornholmtours i 2021 Bornholms største udlejningsbureau med i alt 1.050 ferieboliger på øen.

– Bornholm er vores absolut største destination, og 10 procent af vores danske ferieboliger ligger på øen. Ifølge tal fra Visit Danmark bruger en gæst 750 kroner på transport, restaurantbesøg og oplevelser per døgn, når de er på ferie. I 2022 har vi udlejet ferieboliger i sammenlagt 16.000 uger på Bornholm, hvilket betyder, at den samlede udlejning af Novasol-ferieboliger i år har bidraget med en indtjening på en halv milliard kroner til turismeerhvervet på Bornholm og omkring 500 arbejdspladser. Det er en udvikling, vi er utrolig stolte af at være en del af, siger Per Brogaard, kommerciel direktør i Novasol i pressemeddelelsen. 



INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT