Passager fik det dårligt: Færge vendte om midt om natten

Passager fik det dårligt: Færge vendte om midt om natten
ERHVERV | 9. JUN • 09:03
ERHVERV | 9. JUN • 09:03

Gods- og passagerfærgen Hammershus vendte natten til 2. pinsedag om og sejlede tilbage til Køge. Det skete fordi en passsager ombord fik det dårligt.

"Kaptajnen og sundhedspersonale som tilfældigvis befandt sig ombord, vurderede at det var bedst at returnere og få passageren afhentet af en ambulance", skriver Molslinjens kommunikationschef Jesper Maack til Tidende mandag morgen.

Hammershus sejler mellem Køge og Rønne med normal afgang fra Køge klokken 00.30. Færgen ankom til Rønne med fem kvarters forsinkelse klokken 07.15 mandag morgen.

Jesper Maack kan se i rederiets interne rapport at færgen havde sejlet næsten 40 minutter, da den vendte om klokken 01.09, ligesom han kan se, at Hammershus var tilbage i Køge Havn klokken 02.10.

Han har ikke yderligere oplysninger om den konkrete årsag til nattens hændelser, men oplyser at det er noget man oplever af og til på Molslinjens ruter. Rederiet, der lokalt hedder Bornholmslinjen, besejler udover Rønne-Køge og Rønne-Ystad en håndfuld øvrige ruter i dansk farvand, herunder Aarhus-Odden, Bøjden-Fynshav og Helsingør-Helsingborg. 

Molslinjen transporterer årligt omkring 25 millioner passagerer sammenlagt.

"Med så mange passagerer vil der jo bare statistisk skulle ske noget som det engang imellem", konstaterer Jesper Maack.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT