Efter nyt millionunderskud: Spritfabrik har brug for ekstra kapital

Efter nyt millionunderskud: Spritfabrik har brug for ekstra kapital
Trods millionunderskud og negativ egenkapital tror ledelsen i Den Bornholmske Spritfabrik på fremtiden. Arkivfoto: Jacob Jepsen
ERHVERV | 30. JUN • 12:32
Henrik Nielsen
Journalist
ERHVERV | 30. JUN • 12:32

Den Bornholmske Spritfabrik i Nexø har brug for at få tilført kapital. Ledelsen ser stadig lyst på fremtiden.

Millionunderskud og negativ egenkapital. Det er situationen i Den Bornholmske Spritfabrik. Ledelsen vurderer, at der behov for yderligere kapital for at konsolidere selskabets situation.

Det fremgår af den årsrapport, som anpartsselskabets ordinære generalforsamling godkendte for en uges tid siden.

Den Bornholmske Spritfabrik ApS kom ud af 2025 med et underskud på 3,15 millioner kroner. I 2024 var underskuddet 4,02 millioner kroner. Egenkapitalen var ved udgangen af 2025 minus 6,02 millioner kroner.

I sin beretning skriver ledelsen, at der arbejdes på tilførsel af konvertibel lånekapital til styrkelse af selskabets kapitalstruktur. Det fremgår også, at selskabets kapitalejere er indstillet på at tilføre den nødvendige likviditet til selskabets fortsatte drift, hvis der er behov herfor.

Ejernes støtteerklæring er gældende indtil den ordinære generalforsamling for regnskabsåret 2026 eller senest til 30. juni 2027, fremgår det.

Den Bornholmske Spritfabrik omfatter også Bornholm Spirits.


Ledelsen i Den Bornholmske Spritfabrik arbejder med at udvikle selskabets fremtidige strategi, hvor der blandt andet er fokus på volumensalg. Arkivfoto: Jacob Jepsen

Tro på positiv drift

Spritfabrikkens økonomiske situation er ikke nok til at ryste ledelsens tro på fremtiden.

Den fortæller, at der i 2025 blev arbejdet videre med at udvikle selskabets fremtidige strategi, hvor der har været fokus på at tilpasse omkostningsstukturen og på volumensalg.

"Med udgangen af 2025 er de fleste af disse strategiændringer ved at være på plads, og selskabet står stærkt og forberedt ved indgangen til 2026", fortæller ledelsen i sin beretning.

Den tilføjer, at mange milepæle er opnået, og at selskabets resultater viser, at man er på vej i den rigtige retning.

I år har ledelsen arbejdet videre med at gennemføre den lagte strategi, blandt andet ved at udbygge salgsrelationerne og gennemføre yderligere omkostningsbesparelser.

"Alt sammen noget, der har bidraget til yderligere effektivisering af virksomhedens forretning. Ledelsen forventer, at vi med den nye strategi og de gennemførte omkostningsbesparelser kan sikre en positiv drift senest med regnskabsår 2026", lyder det i beretningen.

Ledelsen forventer en positiv udvikling i Den Bornholmske Spritfabriks aktiviteter i de kommende år. Simon Lorentzo Jensen er direktør i selskabet, og Jakob Boie Engelund Pedersen er bestyrelsesformand.

Selskabslovens paragraf 119

Den Bornholmske Spritfabrik ApS har tabt mere end 50 procent af selskabskapitalen og er dermed omfattet af selskabslovens paragraf 119:

"Ledelsen i et kapitalselskab skal sikre, at generalforsamling afholdes, senest seks måneder efter at det konstateres, at selskabets egenkapital udgør mindre end halvdelen af den tegnede kapital. På generalforsamlingen skal det centrale ledelsesorgan redegøre for kapitalselskabets økonomiske stilling og om fornødent stille forslag om foranstaltninger, der bør træffes, herunder om kapitalselskabets opløsning."



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT