Kommer ikke frem i køen
Helle Munk Ravnborg (EL), forperson for natur-, miljø- og planudvalget, ønsker kun at knytte en enkelt kommentar til sagen:
– Det er almindelig praksis at opfordre til, at man indhenter ekstern assistance i forhold til byggeansøgninger, lokalplaner med videre, da det er kompliceret stof. Det faktum, at man gør det giver ikke en anden plads i køen end den, man ville have, hvis man ikke købte ekstern assistance.
Kim Christiansen derimod henholder sig til, at der var, hvad han kalder en "klokkeklar tidsplan".
– Bagefter konstaterer man, at kommunen er fuldstændig ligeglad med den tidsplan, man selv har været med til at lave. Og så bruger man den undskyldning, at der er kommet mere presserende sager. Så skulle jeg jo ikke sættes i gang med at lave en lokalplan for private midler, for det er spild af penge, når man alligevel vil blokere til sidst. Så kunne kommunen lige så godt lade sin egen planafdeling stå for det, siger Kim Christiansen.