Beof gik fri af stort cyberangreb
Søndag kom det frem, at 22 forsyningsselskaber i maj blev ramt af et omfattende cyberangreb, der var tæt på at lamme forsyningen med el, varme og vand.
Det skrev energisektorens brancheorganisation, Green Power Denmark, på sin hjemmeside.
Hos Bornholms Energi og Forsyning oplyser kommunikationschef Klaus Vesløv, at det bornholmske forsyningsselskab ikke var omfattet af cyberangrebet.
Angrebet, der bliver betegnet som det største i Danmark nogensinde, blev hurtigt opdaget, uden at der skete skade på kritisk infrastruktur.
NYT JOB
MEST LÆSTE

Farlige vaner starter i stilhed

En sijllavitta
‘Sijllagjæl’ (indvolde fra sild) som man klaskede op på en væg i forskellige figurer, fx et ansigt, for at forskrække folk om natten, idet det lyste (fosforescerede). Teinnæs illustrerer ordet med følgende citat: ‘Pass du på, ønte varr så vikti, æjlla kajn du tro jâ ska lawa dai en sijllavitta’.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration