SYNSPUNKT / DEBAT / Torsdag 2. oktober 2025 • 05:30

Store udfordringer venter


Der kommer store udfordringer for fremtidens sundhedsvelfærd på Bornholm.

Som jeg ser det, så står sundhedsvæsenet over for fem store udfordringer. Udfordringer, der direkte berører alle os på Bornholm.

Det bliver i sig selv en stor og til tider vanskelig opgave at få den nære kvalitet og sundhedsvelfærd til at gå op i den nye Region Østdanmark. De fem udfordringer kræver særlige bornholmske svar og løsninger.

Jeg vil i de nye region kæmpe for kvalitet i behandlingen og sammenhængende forløb - også selvom der kan være stor afstand mellem patient og behandlingstilbud. Det er vigtigt, at sundhedsvæsenet tager udgangspunkt i patienten. Alle skal behandles godt, lige og med respekt.

Der mangler sammenhæng og er ineffektive strukturer

Bornholm mærker tydeligt, hvad det betyder, når der mangler sammenhæng i sundhedsvæsenet.

Bornholms Hospital gør en kæmpeindsats, og mange patienter overflyttes gnidningsfrit til regionens øvrige hospitaler. Men ikke altid, og når mennesker er svækkede, så kan turen være fysisk og psykisk belastende, og for ofte er det patienten selv eller de pårørende, der skal binde forløbet sammen.

Samarbejdet mellem forskellige aktører i den nye region skal være velfungerende. For Radikale Venstre betyder det, at hospital, kommune og praktiserende læger skal dele viden bedre, og at telemedicin, virtuelle konsultationer og aftaler skal sikre, at ingen føler sig efterladt. I den nye Region Østdanmark skal vi både skabe ét sammenhængende system og tage et større fælles ansvar for at styrke den nære sundhedsvelfærd.

Der er ulighed i adgangen

Ulighed i sundhed er ikke kun et storbyproblem – på Bornholm ser vi det hver dag.

Der er borgere med lav indkomst og kort uddannelse, som kæmper mere med sygdom og har færre ressourcer til at navigere i systemet. Afstand til speciallæger og lavpraktiske udfordringer gør også, at nogle venter for længe med at søge hjælp.

Tidlig strukturel forebyggelse kan bruges til at mindske ulighed. For Bornholm betyder det, at vi blandt andet skal sikre motionstilbud, udbygge skolemadsordninger og måske have mobile klinikker eller opsøgende tilbud. Vi skal sørge for, at det ikke er en sundhedsmæssig ulempe at bo på Bornholm. Ja, tværtimod har vi i omgivelserne gode muligheder for forebyggende tiltag og fælleskaber, der øger sundheden.

Der er øget efterspørgsel og øget behov

Med en aldrende befolkning og flere med kroniske sygdomme vokser behovet for sundhedsydelser hurtigere end vores kapacitet. Lægemanglen er markant på Bornholm. Primærsektoren presses. Mange familier oplever, at ældre familiemedlemmer har brug for medicin, behandling, genoptræning og omsorg på én gang. Andre oplever, at adgangen til familielægen eller praksisklinikken er stopklods i sig selv.

Det er klart, at nogle borgere vil foretrække at kunne bruge digitale løsninger, så læger fra Sjælland kan være til stede virtuelt - men ikke alle. Vi skal også blive bedre til at give plads til pårørende og civilsamfundet. Vi står samlet set over for flere ældre, flere kronikere, større forventninger.

I Region Østdanmark skal vi lægge solide strategier for de udfordringer. Alle dele af sundhedsvæsenet kan udvikles og styrkes. Derfor må vi anerkende og lytte til faglige input, som kommer fra de ansatte.

Der mangler personale

Bornholm har længe kæmpet for at tiltrække og fastholde læger og sygeplejersker.

Når en stilling står tom, så mærker både patienter og kollegaer presset. For personalet kan det betyde stress og nedslidning, og for patienten kan det betyde aflyste konsultationer, behandlinger og lange ventetider.

I Radikale Venstre synes vi, at det skal være attraktivt at være praktiserende læge, og at der kan være særlige attraktive vilkår i yderområderne: Rotationsstillinger, bedre arbejdsmiljø, boligordninger og fleksible rammer med videre. Bornholm er et attraktivt sted at leve – og vi kan måske gøre det endnu mere attraktivt at arbejde her?

Sundhedsråd

Vi kommer i sundhedsråd med København og Frederiksberg (hvilket stemmer godt overens med de allerede indgåede aftaler). Sundhedsrådet skal blandt andet udarbejde en nærsundhedsplan, hvor Bornholm skal stå fast på, at lige adgang og lige kvalitet er ufravigeligt. I nærsundhedsplanen skal vi samarbejde om at gøre det attraktivt for sundhedspersonale at bosætte sig Bornholm. Her vil vi også kunne gøre mere for at øge antallet af studerende på Bornholm.

Sammen bliver vi en stærk region og en sund ø

Vi fortjener et sundhedsvæsen, der er nært, retfærdigt og bæredygtigt.

På Bornholm kan vi ikke nøjes med lappeløsninger. Det er tid til at have hinandens ryg; lad os politisk stå sammen – borgere, politikere og personale – om at kæmpe for løsninger, der virker for en ø, der aldrig må blive glemt og klemt i fællesskabet.



Følg debatten på facebook!





FÅ ABONNEMENT