I dag er Skive Kommune den eneste kommune, der systematisk bruger Torben Jensens opfindelse. De kender hans kamp, men de holder stædigt fast – fordi opfindelsen virker. Når de i Skive Kommune fortæller om det, forstår man det jo godt, og det virker ærligt talt mærkeligt, at ikke alle elsker en vedligeholdelsesfri rottespærre, der ikke skal tilses hvert år, og som er både billig og sikker i drift.
Det siger noget om vores systemer, når dokumenter kan skade et menneskes livsværk i årevis, uden at nogen tager ansvar.
Det er så vigtigt for vores innovationsklima, at vi som samfund tager hånd om de dygtige opfindere, og når noget genialt ser dagens lys, så burde vi alle klappe i hænderne og bidrage med så meget god energi som overhovedet muligt.
Torben Jensen er ikke blevet rig af sin kamp, selv om potentialet i hans opfindelse har været enormt. I stedet lever han af udlejning af ejendomme og af nogle fine salg en gang imellem.
Rotter har vi mere end nok af. Gad vide, om der er færre i Skive, hvis man satte sig for at tælle dem?