Kaas: Gad vide om de har færre rotter

Kaas: Gad vide om de har færre rotter
Kloakmester Torben Jensen fra Snogebæk fik rotter på sin egen ejendom i 1990 og opfandt en rottespærre, som ifølge ham for længst kunne have løst en stor del af problemet med rotter i de danske kloakker. Arkivfoto
LEDER | DEBAT | 9. FEB • 05:30
Tommy Kaas
Redaktør
LEDER | DEBAT | 9. FEB • 05:30

Skive Kommune tyer fortsat til den geniale bornholmske rottespærre, når kloakkernes uønskede beboere skal onduleres. Hvorfor mon?

Man må tage hatten af for Torben Jensen fra Snogebæk. Manden, hvis opfindelse kan få has på rotter i kloakkerne, men som har mødt så meget modstand i systemet, kæmper videre, og der er stadig folk, som ringer til lige netop ham, når kloakken skal optimeres.

Forleden var det Skive, der ringede. I kommunen skal de sætte 144 nye bornholmske rottespærrer op, og dermed lander en ordre til en værdi af en lille million kroner hos "Rotte-Torben".

Mange havde nok kastet håndklædet i ringen, hvis de var blevet mødt af det, som Torben Jensen siger, at han er; Markeder, der lukker sig om sig selv. Rapporter, der er noget andet, end de udgiver sig for. Mennesker, der pludselig og uden grund sår tvivl om hans opfindelse.


 

I dag er Skive Kommune den eneste kommune, der systematisk bruger Torben Jensens opfindelse. De kender hans kamp, men de holder stædigt fast – fordi opfindelsen virker. Når de i Skive Kommune fortæller om det, forstår man det jo godt, og det virker ærligt talt mærkeligt, at ikke alle elsker en vedligeholdelsesfri rottespærre, der ikke skal tilses hvert år, og som er både billig og sikker i drift.

Det siger noget om vores systemer, når dokumenter kan skade et menneskes livsværk i årevis, uden at nogen tager ansvar.

Det er så vigtigt for vores innovationsklima, at vi som samfund tager hånd om de dygtige opfindere, og når noget genialt ser dagens lys, så burde vi alle klappe i hænderne og bidrage med så meget god energi som overhovedet muligt.

Torben Jensen er ikke blevet rig af sin kamp, selv om potentialet i hans opfindelse har været enormt. I stedet lever han af udlejning af ejendomme og af nogle fine salg en gang imellem.

Rotter har vi mere end nok af. Gad vide, om der er færre i Skive, hvis man satte sig for at tælle dem?



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT