Hvor meget tjener I på Bornholm?

Hvor meget tjener I på Bornholm?
Foto: Klaus Holsting
LEDER | DEBAT | 1. JUL • 05:30
Tommy Kaas
Redaktør
LEDER | DEBAT | 1. JUL • 05:30

Man bør godt kunne drive en sund og lønsom forretning, samtidig med at man er åben om økonomien. Særligt når den i betydelig grad bygger på skatteborgernes penge.

De er gode til at tjene penge i rederiet på havnen i Aarhus. Molslinjen kom ud af 2025 med et overskud på 170 millioner kroner, men hvor stort overskuddet er på Bornholm, afviser rederiet igen og igen at løfte sløret for.

Også i år.

Molslinjen hiver i omegnen af en halv milliard statskroner hjem i støtte til den samfundsbegrundede færgebetjening af Bornholm hvert eneste år. Man står klar til at fortælle, når der er brug for ekstra millioner på grund af ændrede forhold. Havneudvidelsen er noget bøvl. Express 5 har det så hårdt, at den skal have såkaldte oplæggerdage, så vi andre må nøjes med Express 1 – minsandten i perioder uden for sæsonen, hvor Express 5 ellers er købt ind for at give os bedre komfort og stabilitet.


Masser af (sø)forklaringer. Men når vi vil vide, hvor stort et guldæg, Bornholm er blevet i Molslinjen, er der lukket for kommunikationen.

Lad os få noget gennemsigtighed skrevet ind i den nye kontrakt. Lad os også få skrevet ind, at et selskab som den største selvfølge skal have adresse på Bornholm, så den slunkne kommunekasse også får lidt glæde af foretagendet. Ja, lad os i det hele tiden få nogle samlede forhold, hvor vi kan mærke, at rederiet er til for os i stedet for omvendt.

På mange måder kører det jo rigtig godt for færgetrafikken. Den store, statslige håndsrækning har sørget for et markant løft for Bornholm, og det er glædeligt.

Glædeligt og flot er det også, at Molslinjen har en fornem forretning kørende. Respekt for det.

Og ingen kan jo fortænke rederiet i at ville tjene penge. Men når en stor del af fundamentet er et statsligt tilskud af den her kaliber, følger også en forpligtelse. Til åbenhed. Til ordentlighed. Og til at vise os på Bornholm, at vi er en samarbejdspartner og ikke bare en indtægtskilde.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT