Kan man?
Kunne man forestille sig, at det embedsværk, der har udarbejdet planer med videre for energiøen, fik til opgave at udarbejde skitser for hvad man kunne få ud af et projekt, der som udgangspunkt kunne nøjes med at bruge ca 50 procent af det beløb, som politikerne tilsyneladende er villige at poste i det nuværende energiø projekt.
Embedsværket er jo personer, der formentlig ved en masse om de få ting, som de arbejder med, medens almindelige borgere og valgte såvel som ikke-valgte politikere fortrinsvis ved lidt om en masse ting, og derfor må tage embedsværkets beregninger for gode varer, når der skal træffes beslutninger.
Der er behov for en masse energi, og det giver vel mening at sætte havvindmøller op, men kunne man ikke for eksempel udleje noget havbund til Tyskland, som derefter selv kunne opsætte de vindmøller, der er mulighed for.
Den løsning kunne vel også bruges lokalt for de bornholmske virksomheder, der måtte ønske at producere havvind. Københavnerne kunne måske finde en egnet havbund nærmere end den sydlige Østersø.