SYNSPUNKT / DEBAT / 9. JAN • 05:30

Det bliver et skæbneår for medierne

Det bliver et skæbneår for medierne
Her på Bornholm er der ingen tvivl om, at de fleste faste daglige TV2 Bornholm-seere nok er folk i plus 60 års alderen. Men gør det egentlig så meget, spørger skribenten. Foto: Line Søndergaard Hansen

Et nyt medieforlig er undervejs.

I dette år, hvor et nyt medieforlig skal forhandles på plads, kan det ikke undgås, at resultatet bliver stærkt påvirket af det kommende valg og dermed også af det politiske billede, der tegnes efter dette. Der er en usmagelig tendens til, fra visse politikeres side, at kritisere alt indhold og gøren og laden i DR.

Der har været en massiv og årelang virketrang til at kritisere medarbejderstaben i DR for at være “røde lejesvende”, som Erhard Jacobsen yndede at kalde de ansatte i DR i 70erne -en kedelig hetz, og mistænkeliggørelse af en gruppe seriøst arbejdende mediefolk.

TV 2's regioner

Når det er sagt, så rammes også TV 2 i det kommende år på alle parametre.

TV 2-regionerne kan siges at være opstået for at skabe regional balance mellem hovedstad og provins og skabe geografisk ligevægt i såvel dækning af nyheder som kultur i Danmark.

I kampen for at forny sig og appellere mere til ungdommen, så sættes selve driften og den geografiske placering med de otte lokale arbejdspladser i spil.

Det var kloge hensyn til fornyelse i det mediepolitiske landskab, der skabte de otte stationer. De skulle være selvejende institutioner, med egne bestyrelser og repræsentantskaber og ikke bare små satellitmoduler, der bliver styret af en koncern fra moderskibet.

At tilliden til de danske medier og den stigende nyhedsinteresse netop nu er større end nogensinde før, opfatter jeg samtidigt som en blåstempling og derfor også en nødvendighed i at have vores egen lokale tv-station. Her på Bornholm er der ingen tvivl om, at de fleste faste daglige TV2 Bornholm-seere nok er folk i plus 60 års alderen. Men gør det egentlig så meget?

Bare der er nok af dem, og det er der jo bestemt her på Bornholm. Fremtidens tv form, indhold og fornyelse, kan måske gøre op med dette faktum. Posen skal rystes omhyggeligt, som bankofolket ynder at sige.

Vi skal hjælpe

Vi skal selv hjælpe med til at gøre tv-produktionerne mere interessante, så vi også får forældregenerationen og især de unge til at se med.

Det kan kun gøres ved at lave mere vedkommende tv-udsendelser, der helt lokalt omhandler os selv og de mangeartede liv, som man lever her på øen. Det kan ikke blive lokalt nok. Det må være selve formålet med at have sin egen tv-kanal - at koncentrere sig om at lave vedkommende tv med levende billeder.

Bornholm er unik

Det er for at fastholde integriteten og overbevise politikerne om, at Bornholm er en unik og særpræget platform, der alene bør styres fra en lokal tv-station. Ingen sammenlægning med Kosmopol bør kunne komme på tale.

Der kræves respekt for mangfoldigheden og det særegne. Det er alene af hensyn til borgerne her på øen, at der gives mulighed for at tilgå lokalt public service indhold. Men fornyelse og nytænkning skal der til - og opbakning fra erhvervslivet og foreningslivet her på Bornholm og ikke mindst fra seerne.

Man synes at være helt paralyseret over, at det udsendte forslag til fornyelse overhovedet fik så bastant opmærksomhed, og at man helt glemte, at det ikke var andet end en bestilt rapport til videre bearbejdning.

Nu skifter vi så i mellemtiden både regering og ministerhold, og når vi så også har en ny kulturminister på plads, aå vil der derefter blive taget stilling til de tre scenarier i medieudspillet - eller noget helt fjerde.

Kæmp!

Så bak op og kæmp med næb og klør, hvis også du synes, at det er ret så vigtigt, at vi her på Bornholm har vores egen lokale tv-station i de kommende år og ikke bare bliver en lille nicheproduktion, styret fra Sjælland, hvor alt det nære og de vigtige lokale hverdags nyheder nedprioriteres.

Kom med forslag til forbedring, med ønsker om nytænkning. Send dine forslag til TV 2 Bornholm. Lad folkets røst blive til folkets dom.

Det bedste ønske for fremtiden er, at DR bevares i sin nuværende form - med en dygtig og dedikeret medarbejderstab, med ansatte der har alle former for politisk observans samt, at TV 2-regionerne fornyer sig, så også de unge medieforbrugere får lyst til at se med.



Følg debatten på facebook!





FÅ ABONNEMENT