10 millioner til tre læger?

Er det virkelig mangel på læger, der er problemet? Eller er det mangel på mod til at bruge de mennesker, som vi allerede har? spørger John Post. Eget foto
Millioner bliver brugt på at lokke læger til øen, mens SSA’er og hjælpere sidder begrænset af bureaukrati – ressourcerne kunne udnyttes langt bedre til gavn for både borgere og medarbejdere.
Der er netop bevilget 10 millioner kroner for at få flere læger til Bornholm. Det lyder flot. Handle...
Få fuld adgang til Tidende.dk Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm. |
SYNSPUNKT | ABONNENT

NYT JOB
MEST LÆSTE
SYNSPUNKT | ABONNENT

KAMPEN OM KULHUSET

TOPNYHED | ABONNENT
Kulhus-ejere slår igen mod utilfredse naboer
Morten Pedersen, der sammen med arkitekt Dorte Mandrup vil omdanne det historiske kulhus i Sandvig til bolig, tager nu bladet fra munden. Han kalder naboernes indsigelser for hykleriske.
Kulhuset kalder på sammenhold – ikke krig
Sandvig har en svær opgave foran sig. Sagen om det historiske kulhus skal landes, så byen får liv, kulturarven sikres og indbyggerne fortsat kan nyde deres nuværende forhold.
En nykkja
En fejl (når noget fejler noget). Teinnæs illustrerer ordet med flg. eksempel: ‘Ded e mæst nyt, dær e’kje nykkja på’d’.









