Landmand sørgede for, at Tejn fik vand tilbage i hanerne

Landmand sørgede for, at Tejn fik vand tilbage i hanerne
En kreativ løsning sørgede for, at over tusind borgere i Tejn og omegn fik vandet hurtigt tilbage. Foto: Michael Thunberg
22. JAN • 05:30
Jesper Gynther
Journalist
22. JAN • 05:30

Takket være en landmand og hans traktor fik over 1.000 husstande på nordlandet vand tilbage i hanerne, flere timer før de fik strømmen tilbage. Det var med vilje, at der var brug for landmanden, fortæller Tejn Vandværk.

– Stor ros til vandværket. Der blev sat en traktor til at trække generatoren, så vandet kom før strømmen.

Sådan skriver Michael Thunberg i et opslag i Facebookgruppen Tejnestiften. Han er nabo til Tejn Vandværk og har fra sit vindue taget et billede af traktoren med sin mobiltelefon.

Flere har kommenteret opslaget og fortæller, at de rigtigt nok har fået vandet tilbage. Der er dog også en enkelt, som undrer sig over, hvorfor man bruger en traktor til at holde gang i vandværket.

– Det kunne være en god ide at anskaffe en generator, lyder forslaget.

Men faktisk har Tejn Vandværk allerede en generator, og det er helt med vilje, at der under onsdagens strømafbrydelse var brug for en traktor. Driftleder Thorbjørn Gjessing fortæller, at vandværket i efteråret købte en “traktorgenerator”, og så er der blevet indgået en aftale med gårdejer Kim Kristensen fra Kjøllergaard i Rø, som står standby med sin traktor.

– Når vi har strømafbrydelse, kontakter vi ham, og så kommer han ned med sin traktor. Og så kører vi strømmen på vandværket den vej. Det var simpelthen det, det gik ud på, så det var simpelthen med vilje, siger han.

Næste gang bliver det bedre

Resultatet af samarbejdet med landmanden var, at de 1.088 andelshavere på nordlandet fik vand tilbage i hanerne omkring klokken 12.00. Dermed fik husstandene vandet tilbage før strømmen, som først kom igen omkring klokken 14.00.

– Det er derfor, vi har købt det her ind, siger Thorbjørn Gjessing.

Planen er faktisk, at næste gang der er strømafbrydelse, kommer andelshaverne slet ikke til at mangle vandet. Tejn Vandværk har nemlig også indkøbt batterier, som skal sørge for strømmen, inden landmanden kommer med sin traktor.

– I dag (onsdag, red.) fik vi ligesom afprøvet de her ting og set, hvordan det fungerede. Der var lidt fejl på, så derfor virkede det ikke. Havde det virket som det skulle, havde kunderne faktisk slet ikke været berørt af strømudfaldet, fordi så havde vi haft vand hele tiden, fortæller driftlederen.

– Når traktoren kommer, slukker vi vandværket i et splitsekund og starter det op på generatoren, og så kører det, indtil strømmen kommer tilbage. Det er simpelthen sådan, at det er blevet lavet heroppe.

Derfor er der brug for traktoren

Hvorfor har I valgt, at der skal en traktor til hjælp?

– Der er utrolig meget lovgivning med hensyn til at have en generator og brændstof på et vandværk. Og for at komme ud over det har vi generatoren stående, og så kommer traktoren. Den står så udenfor og brummer, så længe at strømmen er væk. Når strømmen så kommer tilbage, tøffer traktoren hjem igen, og så er vi fri for både vedligeholdelse af dieselmotor og opstart, og regler med hensyn til at hælde dieselolie på vandværket.

– Det smarte er, at vi har flere generatorer, så vi kan gøre det, at hvis det er en længerevarende periode, så kan vi med en lille generator lade vores batterier op. Når de er opladet, så kan vi køre over på batteridrift, og så kan de klare vandværket et par timer. Så kan traktoren køre hjem og tanke diesel, og så kan vi køre igen, siger Thorbjørn Gjessing, som er stolt over, at vandværket kan klare sig selv, når søkablet svigter.

– Vi synes i hvert fald selv, at det er en kreativ løsning.



Følg debatten på facebook!

INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT