KØB ABONNEMENT
VALG / BORNHOLM / Torsdag 19. august 2021 • 10:37

Formand er bekymret: Efterlyser kandidater

Formand er bekymret: Efterlyser kandidater
Erik A. Larsen håber, at nye kandidater til ældrerådsvalget vil melde sig hen over weekenden. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
Journalist

Seks af de nuværende medlemmer af Bornholms Ældreråd vil gerne fortsætte i ældrerådet i de næste fire år, mens fem af de nuværende medlemmer træder ud af rådet.

Der er imidlertid ikke udvist den store iver efter at skulle indtage en af de fem ledige pladser – eller for den sags skyld vippe de seks medlemmer, der vil fortsætte, af pinden.

– Vi mangler kandidater, siger ældrerådets formand, Erik A. Larsen, der erklærer, at han er bekymret.

Ved valget for fire år siden var der opstillet 22 kandidater. Det vil sige, at man ud over de 11, der skulle vælges til rådet, fik valgt 11 suppleanter.

Formanden ser meget gerne, at man når op på et lignende antal kandidater i år.

– Vi vil meget gerne have, at vi kan holde et demokratisk valg, siger han.

Sidste frist for at melde sit kandidatur er tirsdag den 24. august.

15.000 kan stemme

15.000 borgere på 60 år og derover kan stemme til det kommende ældrerådsvalg.

Alle ældre på 60 år og derover vil med posten 9. og 10. september modtage en stemmeseddel, der senest den 5. oktober skal være kommunen i hænde. Optælling af stemmer vil finde sted den 6. oktober, hvor valgresultatet bliver offentliggjort.

Den 13. september vil der blive afholdt et offentligt møde i Aakirkebyhallerne, hvor kandidaterne vil blive præsenteret.

 


11

Bornholms Ældreråd har 11 medlemmer.

Seks af dem genopstiller ved valget: Erik A. Larsen, Anita Mortensen, Jan Harvest, Else-Marie Andersen, Jens Oskar Pedersen og Dorrit Dahl.

Fem genopstiller ikke: Kirsten Mortensen, Verner Landin, Svend Aage Kristoffersen, Grethe Viborg og Lisbeth Riemann.



d





FÅ ABONNEMENT